13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 7:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24646)

„Денови на македонска фотографија“ ќе се одржат во Прилеп

Традиционалните 57. „Денови на македонска фотографија“, кои ќе започнат на 1 јуни, во 19 часот, ќе се одржат во центарот за култура „Марко Цепенков“...

Чудото наречено Карајан

Херберт фон Карајан (1908-1989) најнапред тргнал по музичките траги на својот голем сограѓанин Моцарт – осум години учел клавир и композиција на академијата „Моцартеум“...

Денеска почнува „Фолк-фест Валандово“

Организаторите на 34-то издание на „Фолк-фест Валандово“, кое почнува денеска, најавија богата фестивалска програма и квалитетни песни. На ревијалната вечер, која ќе се одржи...

Познатиот бугарски режисер Јавор Грдев ја поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско-ирски...

Шведската сензација „Човекот по име Уве“ на македонски

Издавачката куќа „Антолог“ најавува дека во рамките на проектот „Биди свој, биди ЕУ!“ ја објави книгата „Човекот по име Уве“ од шведскиот автор Фредрик...

Цел живот ја промовирам македонската музика

Петер Барбарич, музички новинар од Словенија Во 1990-тите, Барбарич организираше концерти на „Мизар“, „Падот на Византија“ и „Анастасија“ во Љубљана и во Загреб, а подоцна...

Владимир Саздовски – трет Македонец на сцената на „Скала“

Освен во „Тоска“, со која ќе се отвори сезоната 2019/2020, нашиот оперски пејач ќе настапи во уште две продукции во истата сезона на оваа...

ХДЗ губи поради црквата, синдикатите и „црниот лебед“!

На последните избори станува појасно дека третата политичка опција во Хрватска добива сѐ повеќе гласови Двете најголеми хрватски партии ХДЗ и СДП, на последните европски...

Битолската пиварница повторно во стечај

Иако битолчани одамна многу слабо пијат битолско пиво и најчесто на нивните трпези се служеше скопско пиво, сепак малкумина од нив веруваа дека битолската...

Високообразованите работат и како среднисти

Поради неможноста да заработат и да си ги покријат трошоците, дел од високообразованите по студирањето прифаќаат да работат и на позиции кои можат да...