22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 16:59

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24644)

Ќе стави ли Ердоган печат на легитимноста на Алипашината џамија?

Дали најавеното официјално пуштање во употреба на Алипашината џамија во Охрид од страна на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган заедно со домаќинот, односно неговиот...

Промоција и книжевна средба со Емануел Рембер

Книжевна средба со Емануел Рембер и промоција на преводот на македонски јазик на неговата пријателска биографија за Жан-Клод Пирот, со наслов „Во Лотарингија“, ќе...

Најновиот проект на Искра Димитрова во „Чифте-амам“

Изложба на уметницата Искра Димитрова ќе биде отворена вечерва во 20.30 часот, во „Чифте-амам“. Изложбата со наслов „@Траги“ претставува портрет на нашата средина преку...

Проектантот на стаклената пирамида во „Лувр“ ја почитуваше светлината

Американскиот архитект со кинеско потекло И.М. Пеи, кој почина на 102 години, на 16 мај, со својот модерен дизајн и високопрофилните проекти, каква што...

Краткиот филм „Една“ на Вук Митевски во Краков

Најновата краткометражна анимација „Една“ на Вук Митевски својата премиера ќе ја има на престижниот 59-то Интернационален филмски фестивал во Краков. Филмот ќе биде прикажан...

Собранискиот настап на Вучиќ нема да понуди решение за Косово!

За опозицијата темата за Косово е мамка на власта за прекинување на бојкотот во српското собрание Собранието на Србија за вчера попладне ја закажа седницата...

Рама и Баша комуницираат само преку Фејсбук

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во петтото јавно писмо до лидерот на главната опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, соопшти дека го одложува за 1...

Ципрас поразен, ќе бара предвремени избори

Алексис Ципрас ќе мора да најде начин да ја извлече својата партија од бездна откако во неделата доживеа пораз од девет процентни поени од...

Ќе има измени на картичката „скопска“

Дел од новините на ЈСП е набавка на 400 валидатори, читачи на картичките „скопска“, кои ќе се постават на задните врати на автобусите, потоа...

Со швајцарски пари до порамномерен регионален развој

Со грантови во вкупна вредност од 1,2 милион швајцарски франци секој од осумте плански региони во државава ќе спроведе по два проекта со кои...