1.8 C
Skopje
25.10.2021 - 3:39

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24643)

Тајзи го најавува летото со „Гори“

„Гори“ е прва од неколкуте песни што ќе ги чуеме оваа година од Тајзи, повторно во соработка со продукцијата „Балкатон“ на Раста. Песната е...

„Скопје лајт арт дистрикт“ од 29 мај до 1 јуни

Второто издание на фестивалот на светлината, „Скопје лајт арт дистрикт“, ќе се одржи од 29 мај до 1 јуни. Дваесет и пет уметници, уметнички...

Припадниците на племето Чимане во Боливија имаат најздрави срца на светот

Оризот, пченката, како и маниоката и бананите, претставуваат главни намирници за нив. Речиси целото време додека се будни овие луѓе го поминуваат на нозе...

Гостува Маша Огризек, словенечка авторка за деца

Од денеска до 31 мај во организација на Македонскиот центар на ИТИ/Продукција, под покровителство на Министерството за култура и во партнерска соработка со „Литература.мк“...

Филмот „Паразит“ освои „златна палма“ во Кан

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Јон Хо е добитникот на наградата „златна палма“ на 72-от Кански фестивал, гран при доби „Атлантик“, филмот на...

Иницијатива за специјален статус за Санџак

Бошњачко-националниот совет бара да се воспостави специјален статус за Санџак, односно државните функции на власта да се извршуваат преку свои органи во општините, додека...

За сурогат-мајчинство би се плаќало до 15.000 евра

Измените на Граѓанскиот законик во Србија ќе дозволат сурогат-мајчинство, со исплата на соодветен надомест за жената што ќе го носи и роди детето, за...

Русија ја укина забраната за увоз на македонско овошје

Овошјето од Македонија од денеска повторно ќе се најде на рускиот пазар, откако Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската Федерација целосно...

Морбилите се шират на истокот на земјата

Три нови случаи со морбили се регистрирани викендов во Штип, а тројцата заболени се хоспитализирани. Новозаболените не се вработени во конфекцијата каде што претходно...

Села бара предвремени избори

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, се противи на носењето закон за СЈО со кој би се заштитиле високите политички функционери во државата...