7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 22:52

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24642)

Ракометарките на Металург шампиони, прекината доминацијата на Вардар

Дисциплината, посветеноста, работата и најмногу лојалноста беа факторите на нашиот успех, вели Јулијана Црвенковска, тренерот на Металург Ракометарките на Металург се новите шампионки на Македонија,...

Полска е фаворит, но можеме до позитивен резултат

Во квалификациите за ЕП 2020-та, група Г, Македонија на 7 јуни игра со Полска, а на 10-ти против Австрија во Скопје Селекторот на македонската фудбалска...

Прв куп-трофеј за Академија Пандев по девет години од формирањето

Во финалето Академија Пандев беше подобра од Македонија ЃП, 6-4, на пенали (2-2) Академија Пандев го освои 27-от куп на Македонија во фудбал, прв клупски...

Што сакаат европските гласачи

Во годината на избори за Европскиот парламент, најголемиот предизвик за ЕУ не се евроскептицизмот и антиевропеизмот, туку европесимизмот. Ова можеби звучи мелодраматично, но укажува...

ЕУ тврди дека Русија се обидува да влијае врз европските избори

Од ЕУ велат дека Русија користи дезинформации за да влијае врз исходот од изборите за Европскиот парламент, додека Москва демантира Со зимата дојде и ризикот...

Црна или бела, сеедно, битно е мачката да ги лови глувците

Што се однесува до „судирот на концептите“ за безбедносните реформи, мислам дека уште нешто е значајно да се додаде. Камо среќа да има што...

Тито, Кинезите и ние Македонците

Настани, симболи, алузии Денес кога и државата и историчарите мијат раце од својата историја и од своето минато, вреди да се потсетиме на некои датуми...

Зошто бебињата умираат ненадејно?

Секој родител најмногу стравува од тоа дали ќе биде способен да ја сочува безбедноста на сопственото дете додека тоа да стане способно самото да...