17.8 C
Skopje
22.10.2021 - 17:19

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24642)

Роналдо, Џејмс и Карабатиќ најпопуларни на социјалните мрежи

Шпанскиот ракометен гигант Барселона, со 4,7 милиони следбеници на социјалните мрежи е најпопуларниот ракометен клуб меѓу учесниците во ЕХФ-натпреварувањата, додека, пак, Реал Мадрид со...

Ријана во тропскиот музички трилер „Островот Гуава“

Убавицата од Барбадос, Ријана, наскоро ќе ја гледаме во тропски трилер за локален музичар, на кој работеше заедно со Доналд Гловер, познат под уметничкото име Чајлдиш...

Пит и Ди Каприо посакуваат уште една нова соработка

Најновиот филм на Квентин Тарантино „Беше еднаш во Холивуд“ премиерно е прикажан на Канскиот филмски фестивал. Леонардо ди Каприо, Бред Пит и Маргот Роби...

Најдобрите воени филмови во 21 век

Има многу воени филмови што имаат висока оцена и на филмската мрежа ИМДБ и кај публиката. Во прилог најдобрите од 2001 до 2018 година „Падот...

Документарецот за Марадона ја налути фудбалската легенда

Плакатите што го најавуваа двочасовниот документарец за Диего Марадона, кој премиерно беше прикажан на Канскиот филмски фестивал, го налутија славниот фудбалер. Причината беше тоа...

„Години од слама“ нов роман од Братислав Ташковски

Во издание на „Панили“ излезе новиот роман на македонскиот писател Братислав Ташковски „Години од слама“. Романот на еден необичен начин, со контрапунктирање на најразлични...

Нешто е расипано во Кан!

Филмската критичарка Лесли Фелперин на британски „Гардијан“ го критикува фестивалот за заложбите против секаков вид дискриминација, кои, според неа, се само декларативни, а во...

Прва самостојна изложба на Иван Серафимов

Првата самостојна изложба на Иван Серафимов со наслов „Од сон на јаве“ ќе биде отворена на 30 мај, во 19 часот, во Кинотека на...

Пофалби за Киров и Ношпал за сплитската „Дервишот и смртта“

Хрватскиот весник „Вечерњи лист“ пишува најпофални зборови за македонскиот балетан и кореограф Игор Киров, како и за нашиот дизајнер и костимограф Александар Ношпал. За...

Вучиќ ќе говори за планот за Косово, опозицијата најавува бојкот

Партиите од парламентарната опозиција се поделени околу ставот дали да се учествува на седницата, која му е посветена на Косово В понеделник во Собранието на...