Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24640)

Голден стејт како Бостон пред половина век

Во финалето на Западната конференција, Голден стејт го збриша Портланд трејлблезрес, победувајќи го со вкупни 4-0 Голден стејт вориорс е првиот тим по Бостон селтикс...

Македонија ЃП по втор, Академија Пандев по прв куп-трофеј

Вечерашното 27. финале од Купот на Македонија во фудбал, ќе се одигра на арената „Тодор Проески“ во Скопје (18.30 ч.) Македонија ЃП и Академија Пандев ќе...

„Молтен – X5000“ официјална топка за СП во Јапонија

Светската ракометна федерација (ИХФ) на својата официјална страница ја претстави топката со која ќе се играат натпреварите на 24-то Светско првенство (СП) за жени...

Борбен почеток, фаворитите со цел плен

Пет партии и исто толку победи, без ниедно реми, е епилогот во 1-то коло на Затвореното сениорско првенство на Македонија во шах, кое до...

Замина Ники Лауда, бескомпромисниот борец во Ф1

Славниот Австриец има освоено три титули светски првак, 25 победи и 24 пол-позиции. Во 2012 година, како еден од шефовите на Мерцедес, бил клучен...

Дипломирав со детски игри и сакам и да завршам со нив

Костадин Танчев-Динка, графички дизајнер Првиот македонски уметник што целосно им се посветува на графиката и на применетата графика во земјава со свој пристап во...

Елементи на хипхопот

ГОДИНА НА ХИПХОПОТ (3) Основата на хипхопот ја сочинуваат четири елементи, без кои како култура тој не може да функционира: ем-си или оној што рапува,...

Дела на славниот Ајвазовски лежат на дното на Црно Море

Истражувачите веруваат дека во остатоците од потонат брод од 19 век, пронајдени близу Крим, лежат дела на славниот руски сликар Иван Ајвазовски, чии дела...

Сликарството на естетски и метафизички квалитет

(Константин Качев: Изложба на слики, галерија „Валер“ - Софија, 9 мај до 3 јуни) Рецензија Сликарството како свеченост на окото, леонардовски речено, тоа е ликовната арс...

Неискрена рака за помош

Овие сегашни најави за враќање на масата за преговори многумина ги оценија како последна лебедова песна на српските архијереи, која е израз на немоќ...