Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24640)

Се бара ли алиби за недобивање датум за преговори со ЕУ

По првичните дилеми дали со изјавата на премиерот Заев дека Македонија, поради кризата во Албанија, повторно би можела да остане без датум за почетокот...

Што значи блокирањето на „Хуавеи“ од страна на „Гугл“

Кинеската компанија изминатите години направи план за работење во вонредни ситуации, развивајќи сопствена технологија во случај на блокирањето на Андроид. Основачот на „Хуавеи“, Рен...

Секое дете мора да седи во автобусот

Според закон, не е дозволено автобус да превезува ученици доколку не ги исполнува наведените услови во поглед на техничката исправност, потребниот број на седишта...

Граѓаните без реална моќ да влијаат на законите

Од квалитетот на законските решенија во голема мера зависи и степенот на демократијата и квалитетот на животот генерално. Лошите законски решенија, кои ги има...

Зошто да го започнете денот со ѓумбир?

Иако појадокот е еден од најважните оброци во денот, сепак пред да појадувате, воопшто не би било погрешно да консумирате ѓумбир. Оваа суперхрана има...

Прво името, сега и небото

Два борбени авиона вчера во утринските часови извршија прелетувања над Македонија во рамките на мисијата „Воздушно патролирање“ (Ер полисинг) на НАТО. Со ова практично...

„Златната топка“ на Кипар за Тричковски

Македонскиот фудбалски репрезентативец Иван Тричковски ја доби престижната награда „златна топка“ на Кипар, како најдобар фудбалер сезонава, избран од тренерите во најсилното кипарско првенство. И...

Алегри во италијанскиот „Хол на славните“

Масимилијано Алегри, кој како тренер на Јувентус освои пет титули првак на Италија во низа, вкупно шест во кариерата (со Милан во 2011-та), беше...

„Топџиите“ ќе платат 10 млн. фунти за триумф во ЛЕ

Доколку триумфираат во финалето на Лигата на Европа (ЛЕ) против Челси (29 мај во Баку), фудбалерите на Арсенал ќе добијат премии од околу 10...