Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24639)

Нивелирањето на платите во културата без критериум

Уравниловката во културните институции, или нивелирањето на платите, на која се согласи актуелната власт, претставува една од нивните поголеми грешки во работењето. Таа, сама...

Прилепскиот музеј отвора лапидариум со вредни експонати

Изложениот материјал во лапидариумот е важен сегмент на нашето културно богатство, а групирањето на експонатите е направено според естетското обликување на просторот. Сите изложени...

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

Струмица доби мурали на пречистителната станица за вода

Инспирирани од значењето на водата, впечатливите дела ги насликаа уметниците: Филип Конески, Маријан Димиќ, Драган Китановски-Драш, Блаже Атанасков и Ване Костуранов Струмица доби нови мурали,...

Опозицијата бара оставка од Ципрас по европските избори

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија СИРИЗА и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот парламент, кои се одржуваат...

Авторитаризмот на Вучиќ пречка за пристапување во ЕУ

Движењето на Србија кон автократизам би можело да стане главна пречка за нејзиното пристапување во Европската Унија, за што се споменува можниот термин во...

Компаниите се вклучуваат во производството на стручен кадар

Со фонд од 12 милиони евра во текот на 10 години ќе се доквалификуваат кадри за потребите на стопанството, а три компании веќе склучиле...

Искрена ли е СПЦ кон МПЦ-ОА?

Верските аналитичари велат дека токму СПЦ со својата политика на оспорувања е главната причина што таа денес има проблеми не само со МПЦ-ОА туку...

Ахмети на гости кај Пендаровски

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера бил на гости кај шефот на државата Стево Пендаровски. Од кабинетот на претседателот на државата информираат дека двајцата соговорници...

Македонија најдобра во споредба со соседите

Според политичката стабилност Северна Македонија е најдобра во споредба со другите земји во регионот и не исклучувам, да ги надмине и Србија и Црна...