10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 2:48

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24638)

Меџик Џонсон и Лари Бирд ќе добијат награди за животно дело

Нивното ривалство во 1980-тите, како членови на Лос Анџелес лејкерс и на Бостон селтикс, НБА-лигата ја подигна на едно ново, повисоко ниво на популарност Легендарните...

Елмас се сели во Премиер-лигата?

Англискиот фудбалски гигант Манчестер јунајтед е заинтересиран за младиот македонски репрезентативец Елиф Елмас (19), играчот на турски Фенербахче, за кој минатата сезона настапи на...

Младоста против искуството на шаховското првенство

Просечниот рејтинг на Првенството на Македонија е 2.319 поени, просечната возраст 40,7 години, најмлад учесник е Емил Ристески (15), а најстар Љубиша Андоновски (59) Со...

Руждија Калач – од рингот во тренерски води

Калач беше младински првак на Југославија и двапати трет, за потоа кариерата да ја продолжи како тренер. Со двајца боксери има освоено дури седум...

Негрижа за Старата скопска чаршија

Можеби ги нема или се сосема ретки ковачите, самарџиите или казанџиите, но затоа се тука модерните моторизирани дуќанџии. Брмчењето на моторите од автомобилите и...

Избори?!

Не, не плашете се, не станува збор за избори кај нас. Додека да дојде до оние редовните ќе се изнаслушаме за „метли“, ќе ни...

Владеење на правото во латиноамериканските земји

Професорот што, во почетокот на седмата деценија од минатиот век, предаваше социологија на скопскиот Економски факултет, во едно предавање се осврна на состојбите во...