Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24638)

Скопјани уживаа во Фестивалот на цвеќето

Со цветно дефиле на децата од предучилишна возраст и учениците од основните училишта во Скопје почна шестиот Фестивал на цвеќето, кој се одржа во...

На Скопје му се потребни повеќе пешачки зони

Многумина, па и еколозите, мислат дека сообраќајниот метеж може да се растовари со создавањето таканаречени пешачки зони, барем во централното градско подрачје и онаму...

Тамара со „Proud“ ни го донесе најдобриот евровизиски пласман досега

Ние од МРТ сме исклучително задоволни од ефектот што го постигна овој наш проект во широките регионални музички рамки и верувам дека ќе биде...

Што очекува Македонија од евроизборите?

Европските избори се на повидок. Според многумина, одбројувањето за најважните избори во историјата на Унијата, кои треба да се одржат некаде на крајот од...

Белиот слон се третира како крал во Тајланд

Ваквото верување потекнува од митскиот бел слон Аирвате, или Еравана, како што го нарекуваат Тајланѓаните, кој го користел кралот на хиндуистичките богови Индра Белиот машки...

Лион пресилен за Барселона, Андонова европски вицепрвак

Во финалето на женската Лига на шампиони во Будимпешта, Лион ја совлада Барселона (4-1), тимот на македонската интернационалка Наташа Андонова Македонската фудбалска интернационалка во дресот...

Европските лиги против УЕФА и богатите клубови!

Организацијата на европските лиги, која претставува 35 лиги на континентот од Европската фудбалска унија (УЕФА), ќе побара темелни реформи, бидејќи од најавените, како што...

Прво финале на ЛЕ во Азербејџан и прво со ВАР

Мечот Челси - Арсенал ќе се игра в среда, 29 мај (21 часот), на Олимпискиот стадион во Баку, кој има капацитет од околу 70.000...

Манчестер сити најдoбар и во ФА-купот

За Сити, кој во финалето на „Вембли“ го декласира Вотфорд, 6-0, ова беше трет трофеј сезонава, по титулата во Премиер-лигата и триумфот во Лига-купот Феноменалната...

Челинџ-купот за Гоце Георгиевски и ЧСМ Букурешт

Македонското репрезентативно крило Гоце Георгиевски заедно со својот тим ЧСМ Букурешт ја освои титулата во Челинџ-купот на ЕХФ и влезе во малото друштво на...