Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24636)

Бугарија се подготвува да произведува автомобили

Како најголема предност за Бугарија се посочува тоа што таа е членка на Европската Унија, но најсериозен кандидат за добивање на фабриката на „Фолксваген“...

Проблемите со јаболкото

Според официјалните статистички податоци, јаболкото е најзастапен овошен вид во Македонија, кој денес зафаќа 50,2 отсто од бројот на родни стебла во однос на...

Се бараат насоки за создавање конкурентен агросектор

На Македонија, меѓу другото, ѝ недостигаат економски одржливи рурални заедници што ќе придонесат кон развојот на земјоделството Во земјата има неконзистентна земјоделска политика, а субвенциите...

Опасните дваесет километри по долината на Радика

Многупати досега политичките партии на предизборните митинзи за парламентарни и за локални избори, на долнореканците им ветуваа дека кога ќе дојдат на власт веднаш...

Собранието и Владата си ја префрлаат топката за случајот „Богоевски“

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, смета дека нема уставна ниту деловничка основа да поведе постапка во случајот со пратеникот Павле Богоевски и очекува ефикасно...

Дали доволно се дадовме себеси за да влеземе во европската куќа?

Во текст на Тони Барбер во влијателниот „Фајненшел тајмс“ насловен: „ЕУ не смее да го оттурне Балканот од себе“, авторот посочува на можната „експлозија“...

СПЦ ретерира, сега сака разговори со МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека МПЦ треба да чека изјаснување и став од Вселенската патријаршија за нејзиното прашање, зашто таа е последната инстанцата што може...

ИРАН НОВО-СТАРО ЖАРИШТЕ ЗА ГОЛЕМ ОРУЖЕН КОНФЛИКТ

Помпео: САД не сакаат војна со Иран, ама... Вашингтон тврди дека има разузнавачки податоци што ја докажуваат зголемена закана од Иран во регионот, но со...

Зонско паркирање зад ТЦ „Три бисери“ во Аеродром

По барање од жителите од општината Аеродром, во реонот зад трговскиот центар „Три бисери“ се воведува зонско паркирање. - Добра вест за станарите од овој...

Пропаѓаат плочките на плоштадот „Филип Втори“ и калдрмата во чаршијата

Автомобили и камиони влегуваат преку плоштадот и во чаршијата, тврдат луѓе од еснафот. Никој не може да ги спречи несовесните, а штетите се навистина...