Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24635)

Лов на јагула

Јагулите многу ретко се ловат, но сосема е сигурно дека во секоја вода постојат капитални примероци. Тие најмногу се ловат од јуни до септември,...

До каде дофрла сенката од Тирана

Искуството и практиката покажуваат дека политичките идеи и проекти создадени во Албанија имаат големо влијание врз текот на настаните во политичкиот живот во Македонија,...

Начевски и Николов судии на мечот Веспрем – Киелце

Македонската меѓународна судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов повторно ја доби довербата од Европската ракометна федерација (ЕХФ) да суди на полуфиналниот меч Веспрем...

Дел и Соња Кари се поделија во навивањето за синовите!

Стеф Кари (46 поени) беше поуспешен од братот Сет во првиот меч од финалето во Западот; во кој Голден стејт го совлада Портланд со...

Думулан го напушта Џиро поради повреда

Холанѓанецот Том Думулан, шампионот од 2017-та и еден од фаворитите за победа на годинашното 102. Џиро д’Италија се повлече во петтата етапа поради повреда....

Антиќ е новиот челник на македонската кошарка

Антиќ, кој беше и единствениот кандидат за претседател на Македонската кошаркарска федерација, беше предложен од 15 делегати од вкупно 26 што имаа право на...

Реформи што ги изедоа скакулци

Реформи во јавната администрација најавуваа сите досегашни влади. Повозрасните веројатно ќе се сетат колку комунистичките власти во некогашната држава го милуваа овој збор. Но...

Ова ни е ОБРАЗ… ОБРАЗ ОВА НИ Е… ОБРАЗОВАНИЕ

Учебникарите (советниците, експертите... од увоз) ќе продолжат да внимаваат да не се менуваат учебниците по историја и случајно да не се подигне погрешен споменик...

ФЕНИ и неговата поранешна судбина

Интересно е кажувањето на господинот Стојан Андов за „понудата од ГЕНЕКС“ и можноста од пуштањето на комбинатот со заедничко вложување од компанијата „Фалконбриџ“ и...