Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24635)

Укината забраната за книгата на Стојан Андов

Апелацискиот суд ја укина приввремената мерка на Основниот суд Скопје 2 да се забрани продажбата на книгата „До атентатот и по него“, на поранешниот...

Министерство за здравство: Опфатот на вакцинација мора да е 95 отсто

Вакцинирањето е дел од здравствената култура, но и должност и обврска за сопственото и за колективното здравје. Ефектите на вакцините се докажани со сериозни...

Собранието чека лидерска средба

Поминаа десетина дена од завршувањето на претседателските избори, новиот претседател на државата Стево Пендаровски веќе е инаугуриран и, според претходните најави, очекувањата на јавноста...

Отворен град што живее без предрасуди

Александра Балабановска Ролин нѐ води низ Тел Авив Марија Таушанска, наша известувачка од Тел Авив Тел Авив е познат по гостопримството на жителите, големиот број вегани,...

Капиталните инвестиции засега само проекција

Планираните капитални расходи се високи и секоја година има подреализација на капиталните инвестиции, а за надминување на овој проблем е потребно да се зајакнат...

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Шефот на американската дипломатија Мајк Помпео порача дека САД не сакаат војна со Иран. Помпео имаше кратка средба со рускиот претседател Владимир Путин во...

Нова трка за вселената

Најнов фронт на обновеното ривалство од Студената војна се обидите за производство на целосно американска ракета за воени лансирања Во период кога Русија и Кина...

Брзото возење носи смрт на скопските улици

Кај Драчево загинаа пет лица. Во сообраќајните билтени на МВР често стои дека возачи управувале возила со брзина поголема од дозволената. А дека брзо...

Висококвалитетните премиум-вина на „Стоби“ освојуваат три континенти

Висококвалитетните вина од класик и премиум-линиите на винарницата „Стоби“ се најчестиот избор на потрошувачите во земјава, но и на тие во Русија, Кина и...