Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24635)

Премиера на „Злосторството на 21 век“

Претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин, премиерно ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во...

„Слави го животот“ – изложба за себепромена

Изложбата „Слави го животот/себепромена“ на дизајнерот Горан Костовски ќе биде отворена на 21 мај во мобилна/монтажна галерија на Центарот за современи уметности, во Паркот...

Изложбата „Женски муабети“ на Гордана Винчиќ во Велес

Изложба на слики „Женски муабети“ на академската сликарка Гордана Винчиќ ќе биде отворена вечерва, во 19 часот, во Ликовниот салон во Велес. Нејзините дела...

Промоција на второто издание на поезија од Елена Пренџова

Промоција на второто издание на поетската книга „Шшш! Интимистичка Вајбер поезија“ од Елена Пренџова ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот на...

Френк Синатра – најдоброто допрва треба да дојде

Песната „New York, New York“ e, секако, заштитниот знак на Френк Синатра. Таа е хит над хитовите, секогаш актуелна и секогаш со задоволство слушана....

„Јанѕа и рана“ е грандиозен македонски есеј

Промовирана книгата со колумни на поетот Ефтим Клетников објавувани во „Нова Македонија“ Новата книга на поетот Ефтим Клетникот „Јанѕа и рана - записи во несоница“,...

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Патријархот на СПЦ, Иринеј, во изјавата за медиумите рече дека претседателот Вучиќ јуначки се бори за Србија, за Косово и Метохија и за сѐ...

Стариот систем за заштита од град не функционира, нов ни на...

Стариот систем за противградобијна заштита се укина пред десетина години, најмногу поради недостиг од кадри, застареност на системот, како и поради немањето производител на...

Српската јавност станува чувствителна за македонската автокефалност

Прашањето за автокефалноста на МПЦ станува сѐ почувствително во српската јавност. Доказ за тоа е што влијателните медиуми како „Танјуг“ и „Новости“ ја пренесуваат...

„Меѓаши“: Запознајте ги родителите и со негативните страни на вакцините

Препорачуваме и сметаме дека родителите треба и мора да бидат целосно информирани за значењето на имунизацијата, но и за сите позитивни и негативни ефекти....