Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24634)

„Вкусот на Скопје“ ќе ви го разбуди апетитот

Првиот фестивал на улична храна „Вкусот на Скопје“ ќе се одржи на 18 и 19 мај на Школка. Овој дводневен настан, организиран од „Моментум...

Пол Калкбренер првпат во Македонија

Лидерот на современата светска електронска сцена Пол Калкбренер гостува првпат во Македонија на десетто издание на „Грин бич фестивал“, кое ќе се одржува на...

Кокаинот од Романија имал ознаки „ЦР7“

Романската полиција во продолжението на истрагата за шверцот на кокаин, зад кој наводно стојат членови на Шкаљарскиот и на Врањанскиот клан, откри дека на...

Вонредна седница заради полициски засилувања

По формирањето полициски резервен состав во Република Српска, федералните власти ги засилуваат полициските единици со нови вработувања Претставничкиот дом на парламентот на Федерацијата на Босна...

Преку факторингот ќе се подобрува ликвидноста на фирмите

Зголемување на разбирањето на факторингот како алтернативно решение за финансиите на малите бизниси и нивно упатување кон примена на најдобрите практики за финансирање е...

Кој колку војници има во Авганистан

Иако учеството на Македонија во мисијата „Одлучна поддршка“, според бројките, е незначително, експертите сметаат дека тоа е еден од нејзините најсилни адути за конечно...

Службите подготвени за доаѓањето на Андреа

Низ целата земја локалните власти спроведоа акции за чистење на каналите, за да се спречат евентуални поплави и излевања на реките, организирани се дежурни...

Ризикот висок, а осигурувањето?

Откога минатата недела војник од соседната Албанија загина за време на воена вежба во Литванија и во период кога во земјата се подготвуваат измени...

Субвенциите не го постигнаа посакуваниот ефект

Интервју: Васко Ристовски, советник во Стопанската комора на Македонија Повеќе од една третина од земјоделското обработливо земјиште не се обработува. Субвенциите што се исплаќаат од...

Во евровизискиот „Експо-центар“ ни пиле не може да прелета

Ексклузивно: „Нова Македонија“ во Тел Авив Марија Таушанска, наша известувачка од Тел Авив, Израел Уште кога ќе стапнете на израелска почва, поточно кога ќе слетате...