Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24633)

Во Кан филмови со зомби, сликари, пејачи, полицајци и мафија

Фестивалот ќе го отвори филмот на Џим Џармуш, кој е во главната програма со својата зомби-комедија „Мртвите не умираат“. Кен Лоуч овој пат доаѓа...

Интересни автори и неколку ретроспективи во Кинотека

Филмската програма на Кинотеката за мај и јуни се движи, по обичај, меѓу класичните кинотечни наслови и новите тенденции во европската и светската кинематографија....

„Жени пред нервен слом“ премиерно во „Театар комедија“

„Жени пред нервен слом“ е насловот на втората годинешна претстава на „Театар комедија“, која вечерва премиерно ќе биде изведена на неговата сцена, во режија...

Осум претстави во трка за наградите на „Чернодрински“

МТФ „Војдан Чернодрински“ по 54-ти пат ќе се одржи од 7 до 15 јуни. Во официјална конкуренција ќе бидат осум претстави, а наградите за...

Декларација за помирување меѓу Србите и Албанците

Потпретседателката на Партијата за слобода и правда и пратеничка во српското собрание Маринка Тепиќ најави дека нејзината партија ќе предложи декларација за помирување меѓу...

Иницијатива за забрана на државното финансирање на партиите

Организацискиот одбор на граѓанската иницијатива „Земете ги парите од партиите“ почна со собирање потписи за распишување референдум за укинување на буџетските средства наменети за...

Рама задоволен од присебноста на албанската полиција

Европската Унија и САД оценија дека Владата е легитимна и ја повикаа опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на локалните избори...

Земјоделците на чекор до зелена нафта

Со платежни картички и повеќекратно земјоделците наскоро ќе можат да купуваат само еуродизел-гориво за земјоделска механизација. Околу 55 илјади земјоделци првпат ќе бидат опфатени со...

Пазарот на нафтени деривати без контрола од државата

Трговците со нафтени деривати сами ќе ги определуваат цените поради правниот вакуум, а по донесувањето на новата методологија, регулаторот секој понеделник ќе ги определува...

СЈО – вистински услов или изговор за (не)добивање препорака од ЕК

Самото СЈО, како правна институција произлезена од политички мотиви, не е неопходен услов за добивање датум за преговори за членство во ЕУ, туку повеќе...