7.7 C
Skopje
21.11.2019 - 21:12

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24632)

Промоција на книгата „Рана и јанза“ од Ефтим Клетников

Промоција на книгата „Рана и јанза“ од Ефтим Клетников ќе се одржи утревечер во 19.19 часот во „Салон 19:19“ во Културно-информативниот центар. Книгата е...

Ме фасцинираат луѓето што пренесуваат знаење

Антонио Вељаноски, режисер Неодамна во рамките на „Скопје филм фестивал“, домашната публика имаше можност да го погледне шармантниот краток филм „И(с)згубени“ на Антонио Вељаноски, млад...

Опозицијата со молотови коктели кон Владата во Тирана

Десетици илјади граѓани му се приклучија на четвртиот протест на албанската опозиција во главниот град Тирана. Учесниците на протестот во саботата се судрија со...

Политичките поделби подлабоки по пресудата во процесот на векот

Пред изрекувањето на пресудите за обидот за државен удар, тензиите во Црна Гора беа подигнати на високо ниво поради најавите за апсење на двајцата...

Долговите за вода и смет можат да се платат без камата

Граѓаните на Скопје, од денеска, 13 мај, можат да ги платат заостанатите сметки за вода и смет без камата, информираа од ЈП „Водовод и...

Повеќе да не ни се случуваат ад хок реформи

ЗЕЌИРИЈА ХАСИПИ, ДИРЕКТОР НА БИРОТО ЗА РАЗВОЈ НА ОБРАЗОВАНИЕТО Дали учениците во основните училишта ќе продолжат да учат по адаптираните наставни програми изработени со поддршка...

Променливото време ги активира вртоглавиците

Честите осцилации на температурите доведуваат до тоа да се јави таканаречениот пролетен замор, кој е особено изразен кај метереопатите и кај хронично болните Сѐ повеќе...

Заев и Мицкоски го преземаат СЈО?

Преговорите меѓу власта и опозицијата поврзани за иднината на специјалното јавно обвинителство, кои продолжија по завршувањето на претседателските избори, се чини дека и по...

Непокорниот дух на Сваните

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (4) Сванети е највисок и еден од најживописните региони на Грузија, дом на народот наречен Свани, храбри, горди...

Само пет отсто од компаниите извезуваат

Најголем капацитет за освојување нови пазари или за интензивирање на постојниот извоз имаат компаниите од прехранбениот сектор, фармацевтската, хемиската, дрвната, металската, текстилната и индустријата...