-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 5:13

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24631)

Рок-револуцијата од 1960-тите години

Мислам дека е вистинско време за револуција, но овде каде што јас живеам играта што е во тек е компромисно решение, што може едно...

Одлично одиграна „Макбет“ на Нела Витошевиќ

Добрата актерска игра, сценографијата и костимографијата ја прават незаборавна првата поставка на Шекспировото дело во МНТ Одлично одиграна претставата „Макбет“, вонвременската трагедија на вонвременскиот Вилијам...

„Аида“ ја однесе публиката во древниот Египет

Со изведба на маестралното дело на Џузепе Верди, „Аида“, свечено се отворија 47-те „Мајски оперски вечери“ во Националната опера и балет. Салата беше исполнета...

Половина Срби се за замрзнат конфликт на Косово

Граѓаните на Србија не се оптимисти кога е во прашање решавање на косовскиот проблем и не очекуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе потпише...

Ципрас сигурен во довербата од пратениците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се очекува да го преживее вчерашното гласање за недоверба во парламентот. Гласањето доаѓа во пресрет на три избори во земјата,...

Над половина милион Хрвати имаат статус на бранители

Еден од основните услови за стекнување на статусот бранител е барателот да докаже дека за време на татковинската војна бил ангажиран најмалку сто дена Хрватска...

Љубовните доживувања на еден боем

Раде залудно се обидувал да биде примерен сопруг. Продолжил да ги посетува кафеаните, театрите, приемите, баловите, додека Даринка го чекала дома. На крајот, тој кренал...

Со бугарска помош ќе се подобрува енергетската ефикасност

Неопходно е да се промени свеста на граѓаните за уште од најмалата возраст да ја разберат смислата на енергетската ефикасност и на нејзината примена...

Што го обележа десетгодишниот мандат на Иванов

Од недела на полноќ, според вчерашните неофицијални најави, должноста претседател на државата и официјално ја презема Стево Пендаровски, наследувајќи го Ѓорге Иванов, кој на...