Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24627)

Велимир Жерновски инспириран од сликите на НАСА

Уметникот Велимир Жерновски ќе го претстави своето ново поглавје од проектот „Отаде“, вечерва, во 19.30 часот, во галеријата „Акантус“. На овој проект уметникот работи...

Познатиот бугарски писател Алек Попов награден на „Про-За Балкан“

Бугарскиот писател Алек Попов е годинашен добитник на наградата за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот - „прозарт“. Авторот на хит-романите „Мисија...

ЕБОР и понатаму ќе поддржува инфраструктурни проекти

Договорот со Грција е исклучителен исчекор и одлична можност за насочување кон економските процеси и инвестициски можности важни за граѓаните на Северна Македонија и...

Потенцијалите на земјоделството неискористени, субвенциите без резултат

Необработени стојат над една третина од земјоделските површини, субвенциите не ги дадоа очекуваните резултати, а недостигаат и одржливи рурални заедници што би го интензивирале...

МОСТ: Гласањето помина во фер и демократска атмосфера

Прелиминарната оцена на граѓанската асоцијација МОСТ е дека и во вториот круг од изборите за претседател на државата граѓаните слободно излегоа да го дадат...

Власта и опозицијата во клинч за предвремените парламентарни избори

Додека партиите на власт по изборните резултати од една страна еуфорично ја слават победата на својот кандидат Стево Пендаровски, а опозицијата во меѓувреме според...

Мирни избори со забелешки на Изборниот законик

Вториот круг на претседателските избори беше мирен и добро спроведен, но сепак и натаму загрижуваат недоследностите во законската рамка. Ова е вчерашниот заклучок на...

Во Вевчани шуми одата на природата

#РаскажиНиЗаМакедонија Вевчани Фото: Дарко Андоновски Младиот овчар Јанко бил познат во околината како многу силен јунак, кој во борење ги победувал сите свои ривали. Ова го чул...

Над 15 илјади посетители ќе го видат папата Франциск во Скопје

Во центарот на градот, плоштадот и по должината на маршрутата по која ќе се движи папата се поставени огради, а екипи ги чистат и...

Македонската католичка лига барала независност на Македонија!

Ексклузивни документи за македонските католици Пишува: Блаже Миневски Во август 1922 година, осум месеци по формирањето, Македонската католичка лига го привлекла вниманието на британскиот дипломатски...