Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24625)

Длабочината на информирањето е во печатените медиуми

Весниците - темел на демократската кондиција на едно општество Многу држави во Европа на најразлични начин го помагаат издавањето на весниците поради тоа што нивното...

Вардар верува во трет фајналфор, Сегед во чудо

Блесокот од првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампионите (ЛШ) на ракометарите на Вардар, европскиот првак од 2017 година, и капиталната предност од осум...

Можно е прво финале во Лига Европа со тимови од ист...

Англиските екипи Арсенал и Челси ќе играат со предност во реваншите од полуфиналето на фудбалската Лига Европа (ЛЕ), откако во првиот дуел Арсенал со...

Пекинг гледа како се самоуништува западната демократија

Најголема жртва би можела да биде самата демократија, а најголеми губитници ќе бидат околу четири милијарди лица што живеат во нејзината несовршена прегратка. И...

Трамп, брегзит и бавниот европски пораст го прават привлечен кинескиот модел

Од САД преку Европа до Австралија се очигледни предизвиците за демократијата. Во меѓувреме, Кина може да се пофали со брзорастечка економија, импресивна инфраструктура и...

Колку милиони луѓе би умреле во нуклеарна војна?

Сценарио од времето на Студената војна прогнозира дека при нуклеарен судир би умреле над 335 милиони луѓе. САД, Русија и Кина и денес се...

„Скопски маратон“ по 15-ти пат и рекордни 12.500 учесници

Главни фаворити за триумф на трката, која, наместо од плоштадот, ќе почне пред Собранието, се маратонците од Кенија и од Етиопија. На денешната трка...

Три свети начела за Македонија

Како што во христијанската религија се споменува светото тројство во името на Отецот, Синот и Светиот Дух, така за иднината и опстанокот на Македонија...

Јас, градот и Пандора

Како знаеш дека Скопје е празно ко Пандорина кутија? Па, влегуваш во лифт и не го наоѓаш внатре ѓубрето од комшиите. Поминуваш под зграда...

Христос Воскресе! Но што е со Христијанството?

Што беше тоа христијанство? Учењето на Исус од Назарет. Како се диференцираше христијанството? Преку интерпретациите на учењето на Исус од Назарет од страна на...