20 C
Skopje
21.10.2020 - 18:05

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24625)

Семејството Држиќ и католичката заедница во Скопје

Според истражувањата, но и легендите што се познати, славниот комедиографот Марин Држиќ го посетил Скопје во 1547 год. и престојувал во „Куршумли-ан“. Како се...

Папата во Македонија

Државата Македонија, без одобрение и согласност од сопствениот народ, а со огромен притисок и залагање од надворешни фактори, го промени своето вековно име, по...

Само предвремени избори в година може да го одложат пописот

Пописот планиран за април 2020 година нема да биде класичен со користење традиционален метод, интервју лице во лице, туку ќе се користи таканаречениот комбиниран...

Во Струга најмасовна литија досега

Бигорската и Рајчичката монашка обител, на чело со архимандритот Партениј, првпат пред десет години, со благослов на владиката г. Тимотеј, ги донесе моштите на...

Поповски: Властите не се мешаат во работата на медиумите

ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА СЛОБОДАТА НА МЕДИУМИТЕ Состојбата во медиумскиот простор се подобрува, но има уште многу да се сработи. Тоа е клучен заклучок...

Каков човек бил Гоце Делчев?

Според спомените на современиците Гоце беше најмекиот, најразбран, најуважен соговорник за сите, за секого посебно. Седеше на миндер, крснозе, или на стол во аголот, а...

На свечениот ручек за папата Франциск ќе бидат послужени вина на...

Папата Франциск за време на неговата историска посета на земјава во вторник (7 мај) ќе биде послужуван со ексклузивни вина на винарницата „Стоби“. Најквалитетните...

Детски агол во дворот – идеално место за игра и за...

Топлото време на децата им нуди одлична можност за игра и за забава, а детскиот агол во дворот е одлично место каде што вашите...