24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24625)

Музеј на стари машини во домот на Анѓелко Трпески

Неговиот музеј денес го сочинуваат близу 200 вида машини со различна примена и старост Домот на кичевскиот пензионер Анѓелко Трпески е претворен во вистински музеј...

Прапочетоци и корени на рокенролот

Шеесет и пет години рокенрол и педесет години „Вудсток“ Интересно е да се истражи потеклото на рокенролот. Се работи за еволутивен процес. Во таа смисла...

Славната Баиба Скриде солистка на Филхармонија

Симфонискиот концерт „Нов свет“ на Македонската филхармонија, на кој како солистка ќе настапи врвната виолинистка од Летонија, Баиба Скриде ќе се одржи в среда,...

Прво истражување на култот кон светите мошти во науката

Во македонската наука култот кон моштите на светителите, но и воопшто, на христијанските реликвии што се чуваат или се однесени од нашата земја во...

Доаѓа познатиот литературен агент Пјер Астие

На седмото издание на интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“, кој ќе се одржи од 19 до 22 мај на неколку локации во Скопје, ќе...

Во Дубровник отворен Музеј на црвената историја

Дубровник доби Музеј на црвената историја, кој деновиве беше отворен во просторот на тамошната фабрика за јагленографитни производи. Со повеќе од петстотини разновидни експонати...

Вучиќ го призна неуспехот за разграничувањето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера изрази жалење што пропаднала неговата идеја за конечно воспоставување компромисна граница меѓу Србите и Албанците, а тоа српскиот...

Пленковиќ со европски избори се спасува од крајните десничари

ХДЗ е под постојан притисок од десно и е изложена на опасноста нејзините гласови да бидат преземени од другите партии што претпочитаат националистичка политика Дали...

Недостиг од квалификувана работна сила

Напорите за унапредување на странските директни инвестиции треба да бидат придружени со одредени владини стимулации, но пристапот на Владата има за цел натамошно поврзување...

Македонските туристи претпочитаат да летуваат во јуни и септември

Генерално, како и минатите годините, Грција, со Халкидики и со Јонско Море, е омилена и најбарана дестинација, но голема заинтересираност има и за Египет...