Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24624)

Рајан Рејнолдс е најплатен холивудски актер

Магазинот „Варајати“ објави листа на најплатени глумци за 2019 година. На листата доминираат пет мажи, а првото место му припадна на Рајан Рејнолдс, со...

Пристигна „Кариран нинџа“ – најгледаниот детски филм во Данска

Од вчера во сите кина низ Македонија почна да се прикажува најгледаниот детски филм во Данска, „Кариран нинџа“, кој во нашите кина е синхронизиран...

Документарецот „Небесна тема“ – љубовно писмо до Влада Дивљан

Документарниот филм „Небесна тема“ за вистинската легенда на белградската и бившојугословенска музичка сцена Влада Дивљан премиерно ќе биде прикажан на неговиот роденден, 10 мај,...

Холивуд да престане да се потпира на видеоисповеди

Во новата тинејџерска трагедија „Метар и половина раздвоени“, еден нов мрзелив тренд продолжува да се потпира на видеоисповеди како начин на откривање информации Трагичната романса...

Децата и младите да го запознаат културното наследство

Во периодот од 5 до 9 мај во повеќе европски земји ќе биде одбележана „Европската недела на креатори на културно наследство“ - пилот-иницијатива на...

Објавен романот „Ги изеде дождот“ на Жарко Милениќ

„Македоника литера“ го објави романот „Ги изеде дождот“ на Жарко Милениќ, во превод од хрватски јазик на Анета Пауноска. Романот почнува да ги следи...

„Велигденските кули“ да бидат под заштита на УНЕСКО

Обредот традиционално се изведува на вториот ден на Велигден и датира од времето на Османлиското Cарство, а според најавите би требало да биде ставен...

Американска награда за видеото „Меморабилија“ на Тања Балаќ

Видеото „Меморабилија“ на македонската уметница Тања Балаќ ја доби наградата за најдобро експериментално дело во 2019 година од „Вест Вирџинија маунтениер фестивал“, фестивал за...

Лажните дипломи причина за отказите на професорите

Во последните два месеца од хрватските училишта заминале 222 професори повеќе во споредба со истиот период лани, а како една од причините за зголемениот...

Опозицијата најави општа блокада на Тирана

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, за вчеравечер најави најрадикални протести, со кои ќе бидат блокирани сите главни патни правци во земјата...