27.8 C
Skopje
25.9.2021 - 16:37

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24623)

Скопскиот концерт на Кравиц ќе го отвори Анастејжа Енук

Светски познатиот музичар Лени Кравиц доаѓа со специјална гостинка, младата соул-пејачка Анастејжа Енук, која ќе го отвори концертот во Скопје на 3 мај. Таа е...

„Се одбирам себе“ – нова балада на Александра Јанева

Новиот сингл на Александра Јанева, со наслов „Се одбирам себе“, е емотивна љубовна приказна и второ по ред авторско дело на тандемот Јанева -...

Летањето со змеј е спорт во стагнација

Змејарството, за разлика од параглајдерството, е посложено, обуката е покомплексна и затоа со него се занимаваат релативно мал број пилоти Змејарството, или делтапланеризам, спаѓа во...

Годишнината на Леонардо инспирира десетици изложби низ Европа

Петстотини години од смртта на генијалецот Денеска се навршуваат петстотини години од смртта на Леонардо да Винчи, познатиот ренесансен сликар и универзален човек, кој почина...

Одгледување магариња – од студентска идеја до исплатлив бизнис

Ален Јусуповиќ, сопственик на фарма на магариња во Завидовиќи, одгледува 65 грла, а од млекото изработува разни креми, сапун и маски за лице Во Програмата...

Берлински скок во место за дијалогот меѓу Белград и Приштина

Од самитот на земјите од Западен Балкан испратија јасни пораки, а едната од нив е дека нема да дозволат решението за Косово да се...

Зеленски – сламка на спасот за Украина?

По одржувањето на вториот круг од гласањето за избор на претседател на Украина, во кој со огромна разлика во добиените гласови во првиот круг...

Барања за унапредување на работничките права

Протестни маршови во организација на повеќе синдикати се одржаа вчера во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот, 1 Мај, кој...

„Малите зелени човечиња“ на Кремљ

Една деценија помина откако ЕУ склучи силно партнерство со земјите од Источна Европа во дворот на Русија. Кремљ очајно се обидува да си ја...

Со нов модел на субвенционирање до повеќе странски туристи

Според извештајот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, девизниот прилив во 2018 година по основа на туризам бележи пораст од 16,7 проценти...