Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24622)

Стрип – Отпадџија

Тоде Блажевски, Стрипот е дел од соработката меѓу Остен и Институтот за комуникациски студии на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“

(Фотовест) На улицата да ѝ се врати старото име

Неизмерно се среќни жителите на скопската населба Драчево што по повеќе децении се прави комплетна реконструкција на улицата Антон Димитров или како што повеќето...

Колку може да се заработи од Криволак

Најголема воена вежба што ќе се одржи во мај Според најавите, на полигонот Криволак треба да се спроведе најголемата воена вежба на македонска територија на...

Од зелениот билборд остана само клупата

Градското дрво, познато како зелен билборд, имаше улога на прочистувач на воздухот, за кој знаеме дека цела зима беше загаден и скопјани не можеа...

Најскапиот спортски автомобил во светот е „карлман кинг“

Само во свет на екстремни нееднаквости е можно да се градат нешта од огромна убавина и величественост. Доколку не би постоела голема нееднаквост не...

Работниците сами да се изборат за своите права

Во пресрет на 1 мај Македонија нема јасна политика за флексибилност на работните односи и за заштита на работниците, идните напори не треба да се...

Кипчоге победи во Лондон со второ најдобро маратонско време

Кениецот Елиуд Кипчоге (34), светскиот рекордер во маратон од Берлин 2018-та (2:01,39 часа) по четврти, рекорден пат, победи на маратонот во Лондон, со рекордно...

Металурзите пропуштија шанса за сензација

Ракометарите на Металург беа на прагот да направат сензација во велигденското дерби против Вардар во 5-то коло од плејофoт, но не издржаа докрај. Во...

Ван Дајк – фудбалер на сезоната во Премиер-лигата

Вирџил ван Дајк, центархалфот на Ливерпул, е добитник на признанието за најдобар фудбалер на сезоната 2018/2019 во англиската Премиер-лига што ја доделува Асоцијацијата на...

Ајакс и Тотенхем, триумф на фудбалот над големиот бизнис!

Вечерва во првиот полуфинален меч во ЛШ, Тотенхем се среќава со Ајакс, а утревечер Барселона игра против Ливерпул Не Реал, не Јувентус, ниту Манчестер сити,...