Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24622)

„Семејни приказни“ на сцената на „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп се подготвува претставата „Семејни приказни“, во режија на Милош Б. Андоновски. Премиерата се планира за јуни. Претставата се...

На патување се оди со најдобриот другар

Сергеј Андреевски, сликар Изложбата „Кучињата лаат“, отворена во Сомбор, Андреевски ја смета за еден вид балканска премиера, напоменувајќи дека претходно „кучињата ги прошетал“ во...

Одбележан роденденот на писателот Горан Стефановски

Уникатен настан, каков што беше и самиот Горан Стефановски, ретко убава и суштинска средба што ќе се ќе памети, како и сето она што...

Македонските туристи лани потрошиле 155 милиони евра на грчките плажи

Повеќе од милион македонски туристи лани летувале во Грција, при што потрошиле 155 милиони евра, покажуваат статистичките податоци во годишниот извештај од Банката на...

Со поделен Европски парламент се ризикува парализа на ЕУ

Европски избори Неполн месец пред европските избори во мај, новите проекции покажуваат дека антиевропските сили, најверојатно, ќе станат втора по големина група во новиот Европски...

Социјалистите победија на изборите во Шпанија

Социјалистите ја задржаа власта на третите избори во Шпанија за четири години, но не успеаја да го обезбедат потребното мнозинството, па ќе мора да коалицираат....

Ќе бидам задоволен кога опфатот со МРП-вакцината ќе биде 95 отсто

ИНТЕРВЈУ: ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО Изгубената доверба во квалитетот на вакцините и силната антивакцинална кампања, на која се инсистираше последните десетина години, си го...

Ирански дрон тајно снимил носач на авиони на САД

https://www.youtube.com/watch?v=J1AIBKJcHnQ Иранско беспилотно летало успеало тајно да пријде до американски носач на авиони во Персиски Залив и успешно да го сними воениот брод. Морнарицата на САД...

Победа за социјалистите во Шпанија

Шпанските владејачки социјалисти победија на третите избори во земјата за четири години, но не успеаја да го обезбедат потребното мнозинство, па ќе мора да...