36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 18:26

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24621)

Што нe очекува во 25-от филм на Бонд?

Екипата и клучните детали за новиот филм за Џејмс Бонд ќе бидат познати деновиве. Се знае дека Даниел Крег повторно ќе биде агентот 007,...

„Т-34“ е најгледаниот руски акциски филм

Во моментот најгледан руски филм е „Т-34“, акциска приказна за војничката пожртвуваност и бестрашност, а сѐ се врти околу познатиот руски тенк од Втората...

Реплики на македонски градби го красат дворот на Стојан Арсиќ

Сѐ почнало кога ја направил воденицата, чие тркало и денес се врти, а потоа со своите десет прсти, кои редовно страдаат при изработката, ги...

Најдобрите филмски франшизи на сите времиња

Има многу франшизи што со нетрпение се чекаат, кои имаа обожаватели што ги гледаат по неколкупати. Во прилог најдобрите и најуспешните. Вкупната заработка се...

Ќе гледаме современ германски филм

Филмот „100 работи“ го отвора 14-от фестивал на Новиот германски филм во киното „Милениум“, каде што ќе гледаме филм за тоа колку материјалниот свет...

Пандора и Сашо Саздовски на „Проект биенале“ во Венеција

Дела на сликарката Пандора Апостолоска-Саздовска и на скулпторот Сашо Саздовски се селектирани за учество на интернационалната изложба за визуелни уметности „Проект биенале“, по што...

Уметноста не смее да молчи

Проблемите што долги години го исцрпуваат нашето општество несомнено оставаат сериозни и болни траги, а таа состојба бара од уметниците критички однос. Ова е...

„Алкалоид“ со раст на извозот од 23 отсто

„Алкалоид“ - Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари - март 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот...

Политиката да не создава економски кризи

Проекцијата на ММФ за 3 отсто раст на БДП за годинава и речиси идентичната на Светска банка, која ја задржа прогнозата од 2,9 отсто,...

Ромската заедница со три приоритетни барања

Граѓанската иницијатива АВАЈА собрала 10.322 потписи од 14 општини низ земјата, во рамките на кампањата „Ние гласаме, ние одлучуваме“, за потребата од посериозни напори...