Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24620)

Една од најтешките авантури ја доживеав на Антарктикот

Предраг Вучковиќ, фотограф на екстремни спортови ­Предраг Вучковиќ од Србија е фотограф на екстремни спортови. Сѐ што носи доза адреналин, возбуда, сѐ што е необично...

Христос воскресе

Околу 300 милиони луѓе низ светот овој викенд ќе го слават Христовото воскресение - Велигден. Според јулијанскиот календар се празнува во: Македонија, Грција, Кипар,...

Во мај премиера на „Магбет“

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот...

Да се зачува традиционалниот женски обред Лазарки

Здружението на граѓани „Менелај“ од Прилеп работи на проект за популаризација на традиционалниот женски обред Лазарки од Струшко за истражување, промоција, популаризација и заштита...

Мнозинството Хрвати против воведување на еврото

Граѓаните во Хрватска се загрижени од воведувањето на еврото, поради можноста тоа да предизвика општ пораст на цените Мнозинството Хрвати се против воведување заедничка европска...

Укинатиот паушал сѐ уште им создава главоболки на исклучените

Ниту еден граѓанин што живее во сопствен стан и што бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година нема да...

Европа нема глобална стратегија

Новиот светски поредок на 21 век не навестува ништо добро за Европа, како што покажуваат првичните трговски и технолошки судири меѓу Кина и САД....

И Европа боледува од слаб одзив

Европа веќе се навикнува на слабата заинтересираност на граѓаните за гласање на изборните циклуси. Од 23 до 26 мај годинава жителите на земјите-членки на...

Како да се зголеми довербата во ЕУ

На шпански, зборот „конфианца“ има двојно значење. Од една страна, тој ја опишува цврстата доверба во нешто или некој, вид доверба што луѓето од...

Тензиите помеѓу САД и Иран ги тресат нафтените пазари

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека целосно ќе го спречи пристапот на иранската нафта на светските пазари. Иранските власти жестоко реагираа на ваквите...