33.8 C
Skopje
4.8.2021 - 11:44

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24619)

Вардар тргнува кон нов фајналфор

Македонскиот првак утре го пречекува Сегед во првиот меч од четврт-финалето на Лигата на шампионите Ракометарите на Вардар утре (20 часот) во спортскиот центар „Јане...

Јапонските галеристи се интересираа за моите дела

Јана Манева Чупоска, уметница Јана Манева Чупоска се претстави на „Арт фер Токио“ со циклусот „Портретирани сеќавања“, а деновиве доби и покана да учествува на...

Брестовац: Ми се допаднаа желбата, тимскиот дух, дисциплината

Кадетската репрезентација, која го освои 4. место на силниот турнир во БиХ, во јуни и во јули ќе се подготвува за СП во Македонија,...

„Кога заминав од Карл Либкнехт“ – раскази на Лидија Димковска

Од печат излегува новата книга „Кога заминав од Карл Либкнехт“ на наградуваната македонска писателка Лидија Димковска, во издание на „Или-или“. По ангажираната поезија во...

Ретроспектива на Константин Танчев-Динка

Ретроспективно-монографската изложба на Костадин Танчев-Динка ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во „Даутпашиниот амам“. На изложбата ќе бидат претставени негови дела од областа...

„Ѕвонарот на Богородичната црква“ најчитана на „Амазон“

Романот на Виктор Иго, „Ѕвонарот на Богородичната црква“, кој зборува за грбавиот ѕвонар на црквата, Квазимодо, и за неговата љубов кон циганската убавица Есмералда,...

Трето издание на новелата „Ласа“ на Наташа Димитриевска

Во просторот „Булевар на книгите“ на издавачката куќа „Матица ексклузив“ во центарот на Скопје денеска со почеток во 19 часот ќе се одржи промоција...

Францускиот бестселер „Совршената дадилка“ на македонски

Во 2016 година романот ја добива наградата „Гонкур“ и набргу станува бестселер со над 450.000 продадени примероци Издавачката куќа „Антолог“ најавува дека во рамките на...

Здравјето нема цена

Со редица мерки најавени од РЕК „Битола“, почнувајќи од темелна реконструкција на системот на електростатските филтри, правилен третман на пепелта, пошумување на голите површини,...

Слики од моите белградски години (16)

Почетокот на приказната за моето студирање во Белград е врзан и за Моне, мојот цимер од бруцошките денови. Моне ме дочека во мансардата на...