24.8 C
Skopje
4.8.2021 - 10:30

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24619)

Зошто Христос за едни воскреснал порано, а за други подоцна

Блаже Миневски Може ли христијаните еден ден да се договорат главните христијански празници Божиќ и Велигден да ги слават во ист ден во целиот...

Какви ќе бидат последиците од самитот помеѓу Путин и Ким?

Со разговорите со Путин, Ким дополнително ќе ја зајакне својата позиција во идните преговори со американскиот претседател Доналд Трамп. Од друга страна, пак, тие...

Обвинетите за убиството на Саздовски добија по 19 години затвор

За убиството на младиот Никола Саздовски, обвинетите Бесир Беља на возраст од 20 години и Скендер Демири 21 година, добија затворска казна од по...

На повидок нов изборен законик

Набљудувачите од ОБСЕ/ОДИХР и делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа, но и невладините организации, кај нас јасно укажуваат на потребата од реформи...

Електричните тротинети опасност во сообраќајот

Возењето на овие тротинети не е регулирано со закон. Градот Скопје го субвенционира нивното купување заради намалување на загаденоста на воздухот. Поради нивното користење,...

Маслиновото масло е една од најздравите намирници во светот

Маслиновото масло е клучен елемент од медитеранската исхрана, па луѓето што секојдневно го консумираат се поздрави, бидејќи имаат помал ризик да заболат од срцеви...

Празниците ја прекројуваат претседателската кампања

Во пресрет на вториот круг од изборите, закажан за 5 мај, партиите најавија засилена активност за мобилизирање на гласачкото тело. Дали празниците ќе влијаат...

Одбојкарите за ЕП ќе имаат кондициски тренер од Франција

Подготовките на македонската одбојкарска репрезентација за деби-настапот на ЕП ќе почнат на 2 јуни во Скопје, а селекторот Матијашевиќ деновиве треба да го објави...

Димитријевиќ се пријави за драфтот во НБА

Плејмејкерот на шпанскиот Хувентуд може да биде првиот македонски кошаркар што преку т.н. драфт ќе заигра во НБА Ненад Димитријевиќ (21 година, плејмејкер, 187 см),...