Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24618)

Се затвора „Танц-фест“ со „Секвенци“

Свеченото затворање на „Танц-фест“, со изведба на „Секвенци - Минато/Сегашност/Иднина“, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во Македонскиот народен театар. „Секвенци“ е приказ на...

Цивилизацијата се мери по книгите, не по пирамидите, војните или фудбалот

Денеска е 23 април - Меѓународниот ден на книгата и авторското право, кога традиционално се упатува порака од УНЕСКО, но и од сите земји...

Преполовена слика на Мунк првпат изложена цела

Мунк една своја слика исекол на два дела по голема кавга, а сега во Лондон конечно може да се види цела Во лондонскиот Британски музеј...

Граѓаните нелегално поседуваат 200.000 парчиња оружје

Косовските граѓани поседуваат околу 200.000 парчиња илегално оружје, а досега за легализација на сопственоста биле поднесени само 700 барања. Овие барања биле поднесени во...

Нови пресметки меѓу завојуваните кланови

Во заседа во Шпанија бил убиен Зијад Нурковиќ од Рожае, кој важи за близок соработник на кланот Алан Кожара. Непознато лице од огнено оружје...

Опозицијата формира тим за преговори со Вучиќ

Претставниците на опозициските партии најавуваат формирање слободна зона во Белград На последниот протест во Белград, на кој учествуваат и опозициските партии, беше соопштен и преговарачкиот...

Скапата нафта ги загрижува земјоделците

Поради големото поскапување, земјоделците апелираат што поскоро да ја добијат најавената субвенционирана зелена нафта. Надлежните информираат дека се завршени сите проверки и оти во...

Мистериозно убиство близу Слупчане

Кој ги уби таткото и синот близу кумановско Слупчане, откако во нив било пукано додека биле во возило „опел астра“, е мистерија што полицијата...

Вкрстена анализа на три параметри: освоени гласови, одзив и неважечки ливчиња

Првичните изборни резултати што ги објави ДИК од првиот круг од претседателските избори, одржани викендов, на површина извадија три интересни параметри, кои „Нова Македонија“...

Изборните резултати низ призмата на аналитичарите

Првиот круг од претседателската трка во државата и добиените резултати од гласањето разбирливо се во фокус на домашната и на странската јавноста. Во тој...