Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24617)

Брестовац: Турнирот многу ни помогна во кревањето на нивото на играта

Учеството на овој турнир е вистинското нешто за нас како селекција во момент кога се подготвуваме за претстојното Светско првенство на кое сме домаќини,...

Првпат во НХЛ, конференциските прваци елиминирани во првата плејоф-рунда!

Првпат во историјата на најквалитетната канадско/американска хокеарска лига (НХЛ), се случи прваците на Источната и на Западната конференција во регуларниот дел, Тампа беј (ефект...

Четиригодишна суспензија за Кипроп, олимпискиот шампион на 1.500 метри

Кениецот Асбел Кипроп, олимпискиот шампион на 1.500 метри од Пекинг 2008-та и трикратен светски првак (Даегу 2011, Москва 2013 и Пекинг 2015-та), е суспендиран...

Бутел ќе дебитира во полуфиналето на Купот на Македонија

Меѓу четирите најдобри се и Металург и Еурофарм Работник, а синоќа во финалниот меч од четвртфиналната група 4 играа Струга и Вардар Ракометарите на Металург,...

Надал остана без 12-та титула во Монте Карло

Шпанецот Рафаел Надал доживеа неочекуван пораз од Италијанецот Фабио Фоњини во полуфиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло, 4-6 и 2-6. Надал (32), кој ги...

Ајакс не престанува да го возбудува фудбалскиот свет

Последниот подем на Ајакс на глобалната сцена, меѓу другите, се поврзува со директорот за фудбал Марк Овермарс и со шефот на скаутинг-одделот, Ханк Велдмате,...

По 47 години „воините“ се селат во нова, супермодерна арена

Новата арена на шампионот во кошаркарската НБА, со плоштад, апартмани, продавници, кујни..., ќе чини 1,4 милијарда долари и треба да биде готова до почетокот...

Блажо Василев – вистински протагонист на „благородната вештина“

Василев двапати беше трет на шампионатите на поранешна Југославија. Боксерскиот клуб Скопје беше неговата матична средина, а еден период настапуваше за шампионската екипа на...

Трипати мери еднаш сечи

Примерот со грешките на градската администрација во решенијата за данок на имот треба да претставува опомена, што ќе повика на будност од страна на...

Кога не го бидува детето…

Кога дрвото е посадено накриво, тешко се оправа, вели народот. Секоја година е сѐ потешко... Ова е особено случај и со образовниот систем, и...