26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 18:53

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24616)

Кадетите супериорно стигнаа до полуфиналето

По поразот од Германија, македонските кадети на меѓународниот турнир во Бугојно ги победија Србија со 35-26 и Швајцарија со 32-22, па денеска во полуфиналето...

Битка за ретките елементи на Северна Кореја

Истражувања покажуваат дека Северна Кореја можеби има најголеми резерви на ретки метали во светот. Бидејќи цели индустрии зависат од нив - се употребуваат за...

Како живееше Асанж во еквадорската амбасада во Лондон

Основачот на  беше уапсен од британската полиција на 11 април во Амбасадата на Еквадор во Лондон, во која живееше од јуни 2012 година. Тој...

Детска астма предизвикана од загадување од сообраќајот

Обемна студија објавена неодамна во медицинското списание „Лансет“ покажа дека четири милиони деца секоја година развиваат астма поради загадување на воздухот од сообраќајот. Тоа...

Дали Америка станува олигархија?

Растечката нееднаквост ги загрозува најосновните демократски принципи во САД Мајкл Томаски Пит Бутиџеџ, кој покажа импресивна умешност како добро се поставуваат работите уште во првите денови...

Учи ме мајко, карај ме

Некој што многу сака да се повикува на стиховите од убавата македонска песна е еврокомесарот Јоханес Хан. Тој не само што постојано нѐ учи...

Не гледајте во минатото, завртете се кон иднината на европското минато

Предизборен молк во Македонија. Молк и во Северџанистан. Останаа 99,99% од планетава за да напишам колумна. И наеднаш се чувствувам тесно. Па што е...

Иран наспроти поплавите и меѓународното беззаконие

ДИПЛОМАТСКО ПИСМО Овие денови Иран се соочува со лоши временски услови. Повеќе од еден месец Иран е зафатен од катастрофални поплави. Со денови и недели...