Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24615)

Научниците развија течен метал сличен на тој од филмот „Терминатор“

Во филмска франшиза „Терминатор“, злобниот робот се менува во различни човечки форми и предмети и истекува низ тесни отвори, благодарение на течниот метал од...

Реформи заради нас, не заради Европа

Реформите се потребни заради луѓето во оваа земја, а не заради Европа. Само квалитетни реформи можат да донесат бенефиции за граѓаните и државата, да...

Полуфинале на возбудливи екипи и дуел на гиганти со 10 трофеи

Тотенхем на патот кон првото финале го чека четирикратниот европски првак Ајакс, кој е апсолутен „хит“ сезонава во ЛШ. Двата тима се одлично техничко/тактички...

Вудс за 11 години од врвот до дното и назад

Вудс, кој во голфот е она што е Федерер во тенисот, за 22 години кариера освои 15 титули, од кои 14 од 1997 до...

На ЛОИ повеќе денови атлетика и првпат мешана штафета

На 29. Летни олимписки игри (ЛОИ) во 2020 година во Токио, што треба да се одржат од 22 јуни до 9 август, натпреварите во...

Кадетите загубија од Германија

Со оглед на тоа што патувавме 15 часа и бевме без одржан тренинг, одлично го почнавме мечот, но имавме многу лоша игра во второто...

Дали 95-то место е успех

Во таа насока вистинското прашање не е дали и колку се медиумите слободни, туку за што се слободни? Зашто во принцип слободата постои онолку...

Кампањи, глумци и (анти)политичари

Појавата на глумци во политиката не е необична, барем во светот. Луѓето од таа професија не се баш надвор од политичките збиднувања, но лична...

Ништо без забрзан економски развој

Во минатите три децении сите македонски влади ветуваа дека ќе направат „бум“ во економијата. Меѓутоа, наместо најавениот „бум“, државата постојно назадува во сите сфери...