Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24615)

Хрватките за абортус заминуваат во Словенија

Во Словенија заминуваат и жените чија бременост е последица на силување, а во Хрватска им се одбива барањето за прекин на бременоста на што...

Соработката меѓу странските и домашните компании од зaедничка полза

Слабата технолошка развиеност, немањето стандардизација и сертификација, јазови во цената и производството, ограничен капацитет на производство, меките вештини и човечкиот капитал се главните причини...

Најголема е довербата во цивилното општество

Речиси 60 отсто од граѓаните во државите од Западен Балкан, меѓу кои се и Македонците, не им веруваат ниту на владите, ниту на парламентите,...

Црно-белиот свет на политичките кампањи

На последниот ден (петок 19 април) од изборната кампања, пред почетокот на молкот за првиот круг на претседателските избори, закажан за недела 21 април,...

Македонија зад БиХ и Косово, но пред Црна Гора и Бугарија

Иако рангирањето на 95-та позиција во извештајот на „Репортери без граници“ е најдобриот пласман во доменот на слободата на медиумите за Македонија во последниве...

Северна Кореја повторно тестира нуклеарни проектили

Најновиот развој на настаните следува по неодамнешните американско-јужнокорејски воени маневри. Целта на севернокорејски лидер Ким Јонг-ун би можела да биде предупредување до Белата куќа...

Се расчистуваат дивите депонии во општината Чаир

Екипите на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ - Скопје изминативе денови исчистија приближно 30 кубни метри отпад од две диви депонии лоцирани во општината Чаир....

Пластичниот отпад сериозна еколошка закана

Нашата земја има голем проблем со справувањето со јавниот отпад. За да се реши проблемот неопходна е селекција, а потоа рециклажа. Порано можеби исто...

Кога политиката се третира како семејно наследство

Семејните кланови владееле и владеат со светот со векови. Политичарите многу често за свои соработници ангажираат блиски роднини на клучни државни функции. Вакви примери...