38.8 C
Skopje
1.8.2021 - 16:04

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24615)

„Боемска рапсодија“ – најпродавана филмска музичка биографија

Оскаровецот „Боемска рапсодија“ досега заработи 830 милиони долари на меѓународниот пазар и 71 милион долари од домашната, британска публика. Филмот стана најпродавана адаптација на музичка...

Пристигнува анимираната авантура „Паркот на чудата“

Компаниите „Парамоунт пикчерс“ и „Никелодеон мувис“ ја претставија најновата анимирана авантура, што ја оживува фантазијата и го разигрува новиот и посебен „Парк на чудата“. Ова...

Создавам мистична атмосфера што прилега на симболите во ликовниот јазик

Александра Ацеска, уметница „Близнакот“ (Дидимус) е наслов на тематската изложба на уметницата Александра Ацеска, што ќе биде отворена вечерва од 20 часот, во ликовната галерија...

Играта „Витези на старата република“ можеби ќе добие филм

Фановите на видеоиграта „Витези на старата република“ посакуваат филм уште откога излезе оваа видеоигра во 2003 година. Многумина веруваат дека креаторите на играта на...

И покрај недостатоците, „Дамбо“ на Тим Бартон е убав фамилијарен филм

Но како и секој друг режисер, ниту Тим Бартон не е имун на остри критики, особено кога станува збор за „Дамбо“, еден од најемотивните...

Имаме женски филм, со женски ликови и приказни, што тука е...

Во чест на филмот „Втора шанса“ на режисерката Марија Џиџева, што го отвори 22-то издание на „Скопје филм фестивал“ во Младинскиот културен центар се...

Пијанистот Дино Имери брилираше во Софија

Нашиот пијанист Дино Имери брилираше во Софија, каде што по покана и во организација на Софиската филхармонија одржа солистички рецитал во рамките на циклусот...

Наградата на ФИАФ за легендарниот Годар

Меѓународната федерација на филмски архиви (ФИАФ) ја додели својата награда за 2019 година на легендарниот француско-швајцарски синеаст Жан-Лик Годар. Наградата му беше врачена во...

Во Атина поставен споменик на Александар Македонски

Споменикот на античкиот крал Александар Македонски е поставен во центарот на Атина на аголот на улиците Амалија и Василисис, објави грчкиот весник „Катимерини“. Ова е...

СИРИЗА со низок рејтинг во Атина

Кандидатот за градоначалник на Атина, кој ја има поддршката од СИРИЗА, Насос Илиопулос, поранешен заменик-министер и близок соработник на премиерот, го освои третото место...