Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24614)

Танушевци – наша ненаучена лекција

ДЕСЕТ ГОДИНИ ОД ДЕМАРКАЦИЈАТА НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО Десет години по демаркацијата на македонско-косовската граница, „Нова Македонија“ на терен го посети планинскиот пограничен регион, кој...

Ноември е најдобар месец за лов на дива коза

Тоа е време кога тие се парат, па повремено доаѓа до борба помеѓу мажјаците, со што им попушта вниманието, па ловџијата може да им...

Македонските тенисерки поразени од Косово

Македонската женска тениска репрезентација претрпе пораз од Косово (1-2) во вториот натпревар од групата Б, во рамките на Федерејшн купот во Евроафриканската зона 3,...

Еурофарм го раздрма шампионот Вардар

Малку недостигаше македонскиот ракометен првак Вардар да биде поразен од амбициозниот состав на Еурофарм работник, на гости во Битола. Вардарци успеаја да победат со...

Ајакс ги шокира Јувентус и Роналдо

Во реваншот во Торино, Ајакс го совлада Јувентус со 2-1 и се пласира во полуфиналето на ЛШ, првпат по 22 години Не ми се верува,...

Нови фабрики за превенција на иселувањето

Последниве две-три години домашни инвеститори почнаа да вложуваат во производни капацитети во стопанските комплекси „Зубовце 1,2 и 3“, а неколку од нив се во...

Кампања што (не)влијае (2)?

Влијанието и на фундаменталните прашања и на кампањата главно ќе се одрази на одѕивот на изборите и тоа ќе влијае на исходот на шестите...

Историчарот Ѓоргиев има само една авторска книга!?

Драги Ѓоргиев е на чело на тимот што преговара со Бугарите за македонската историја Во базата за електронско пребарување на НУБ „Св. Климент Охридски“ Во...