4.5 C
Skopje
25.2.2020 - 10:43

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24614)

Паника! Паника!

Забавна колумна, нема што. Оваа лево. И сега јас треба да дебатирам со неа. Среќа што јас ќе дебатирам, а не Стево Пендаровски. Ќе...

Голем интерес за Саемот за кариера и алумни на ФОН

Околу 50 реномирани компании од Македонија и од регионот вчера се претставија на Саемот за кариера и алумни на приватниот универзитетот ФОН. На свечената...

Пролет на национализмот?

Од референдумот за брегзит во Обединетото Кралство и изборот на американскиот претседател Доналд Трамп во 2016 година, се појави консензус дека популизмот, односно политиката...

Висевме на карпи, врзани за јажиња како алпинисти, за да ја...

ТОДОР НАНЕВ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЈАТА ЗА ДЕМАРКАЦИЈА НА ГРАНИЦАТА СО КОСОВО На 18 април, односно денеска, се навршуваат 10 години од потпишувањето на Протоколот за...

Хан сонува да биде државник во Македонија

Сугерирајќи недопирливост и непроменливост на Преспанскиот договор, секако, со извежбаниот политички речник својствен за евробирократ, Хан до крајот на својот мандат останува доследен во...

Зошто луѓето тагуваат по знаменитости?

Парижаните проговорија за тоа како катастрофалниот пожар во Богородичната црква ги натера да размислуваат за идентитетот, меморијата и заедничката култура. Во други делови на...

Скопската зоолошка градина ќе добие нови животни

Скопската зоолошката градина наредниов период ќе стане побогата за уште неколку нови жители. Прв ќе се населат белоносести коати, а според најавите од надлежните...

Поместениот старт на „Ролер трка 2019“ направи хаос во сообраќајот

Поместениот старт на најавената „Ролер трка 2019“, наместо во 11 часот за еден час подоцна, предизвика сообраќаен метеж на сите околни сообраќајници близу булеварот...

Серија тешки кражби во автомобили

Годинава, за разлика од претходните, започна со серија тешки кражби во автомобили. Најчесто се крадат паричници, чанти и уреди со поголема вредност. Крадците кршат...