Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24614)

Концерт за класична гитара на Дамјан Илиевски и Георги Трајков

Концерт за класична гитара на младите музичари Дамјан Илиевски и Георги Трајков ќе се одржи во домот на културата „Кочо Рацин“ во Скопје, утревечер,...

„Скомраси апсурдистански“ – трет албум на Горан Трајкоски

Новиот албум на Горан Трајкоски со оригинална музика создадена за филмот „Ругање со Христос“ на режисерот Јани Бојаџи ќе биде промовиран во просториите на...

Документарната фотографија е врвот на фотоновинарството

Томислав Георгиев, фотограф Поборник сум на тезата дека секаде и на кој било настан има добра ситуација и може да се направи добра фотографија, вели...

Денот на македонскиот јазик не е пречка за другите јазици, туку...

Македонскиот јазик доби свој ден, 5 Мај, кој според одлуката на Владата ќе се одбележува како празник од работен карактер. Одбележувањето годинава е закажано...

Излезе романот „Последните денови на Ханс“ на Михајло Свидерски

Романот „Последните денови на Ханс“ на македонскиот автор Михајло Свидерски излезе деновиве во издание на „Или-или“. Романот претставува внатрешна борба и дијалог, тек на...

Книжевно пладне со Трајче Кацаров

Книжевно пладне со писателот Трајче Кацаров ќе се одржи денеска, во 12.30 часот, во Спомен-собата на Миладиновци во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје....

Гангстерска љубовна тема

Композиторот Нино Рота (1911 - 1979) е роден во семејство на музичари. Почнал да учи музика во родното Милано, а потоа, додека сѐ уште...

По германскиот има и американски план за Косово

Берлин предлага двоен суверенитет за Косово, а Вашингтон не ја исклучува и можноста за корекции на границите По информацијата дека Германија има подготвен план за...

Камионџиите чекаат предолго на граничните премини

Најголем дел од времето што превозниците го поминуваат во чекање на граничните премини отпаѓа на процедурите за фитосанитарна и ветеринарна контрола, што ги задржува...

Компаниите чекаат поевтини кредити

Една од најголемите банки во земјава најави дека во следниов период во фокусот на работењето ќе биде поддршката на приватниот сектор преку креирање на...