Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24613)

Никогаш не сум ги лажел моите песни

Во студиото на Ѓорѓи Крстевски Во моето творечко ковчеже има толку многу нови песни, идеи, но ќе видиме кога сето тоа ќе се реализира. Чекам...

Креативните куќарки на Робертино Илиоски

Најбарани се оние предмети чија изработка е од камен, бидејќи тој најубаво се вклопува во надворешниот амбиент, вели Илиоски Љубовта кон природните материјали, прилепчанецот Робертино...

За дијалог е потребно единство

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели, изјави дека за да се постигнат успешни резултати во преговорите со Србија е неопходно партиите на власт...

Берлин подготвува решение за спорот меѓу Белград и Приштина

На претстојниот српско-албански собир во Берлин, на 29 април, ќе се најде и германскиот предлог за решавање на косовското прашање, кое нема да биде...

Мигрантите заглавија на алтернативната балканска траса

Во земјите од Западен Балкан се наоѓаат околу 10.000 мигранти, од нив околу четири илјади се во БиХ Од почетокот на април, грчката полиција во...

И РЕК „Битола“ се насочува кон обновливите извори на енергија

Работниот век на производството на електрична енергија од јаглен во РЕК „Битола“ се ближи кон својот крај, поради што мора уште отсега да се...

За осум години профитот на банките се зголемил за седум пати

Во 2011 година банките оствариле 19,2 милиони евра профит по оданочување, покажуваат податоците на Народна банка, во 2015 година профитот пораснал на 75,4 милиони...

И шестмесечните бебиња ќе се боцкаат против морбили

Според Светската здравствена организација (СЗО), бројот на пријавени заболени во првите три месеци од 2019 година тројно е поголем споредено со истиот период лани....

Апсењето на Асанж испровоцира милиони хакерски напади врз еквадорските институции

Повеќе државни институции на Еквадор биле цел на над 40 милиони сајбер-напади по апсењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во еквадорската амбасада во...

За посетата на папата Франциск ќе биде прогласен неработен ден?

Организацијата на настанот, кој подразбира најстроги мерки за безбедност и контрола на движењето, во јавноста го наметна прашањето дали можеби е подобро денот на...