Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24610)

Рокенрол и покрај сѐ!

Шеесет и пет години рокенрол и педесет години Вудсток семејството, најдобра работа што ми се случила во животот е рокенрол-музиката. Рокенролот е музика на слободата....

Театарскиот сценограф Јан Папелбаум со работилници и предавање

Дводневна работилница за театарска сценографија насловена „Модерното на сцена (Сонот на куќата)“, под менторство на театарскиот сценограф Јан Папелбаум (Шаубуне, Берлин, Германија), ќе се...

По 50 години пронајдена изгубена снимка на „Битлси“

Мислам дека тоа е Светиот грал за обожавателите на групата „Битлси“. Се веруваше дека снимката е засекогаш загубена, бидејќи не е зачувана ниту видеокасетата...

Претставата „Индиго“ доаѓа во Скопје

Српската претстава „Индиго“, во режија на Бранислав Лечиќ и со текст на Душко Премовиќ, ќе биде изведена вечерва, во 19 часот, во Домот на...

Да се популаризира културното наследство во Скопје

Културното наследство на Скопје и неговата околина е историски извор за слоевите различни цивилизации во минатото, но и потенцијал за туристичка промоција и економски...

Пијанистката Лаума Скриде на Денови на македонската музика

Концерт на пијанистката Лаума Скриде (Летонија/Германија) ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во Музејот на македонската борба, во рамките на 42-те Денови на...

Поздрава е природната тага, отколку пластичната насмевка

Николина Андова Шопова, писателка Живееме во време што е немилосрдно, сурово, време во кое конструираните претстави на среќата врескаат од сите страни, додека болката е...

Авиони на НАТО го бранеле небото над Црна Гора

Авионите на НАТО за првпат учествуваа во заштита на воздушниот простор на Црна Гора, бидејќи влегол цивилен авион кој над Хрватска ја загубил комуникацијата...

И годинава две комеморации за жртвите од логорот „Јасеновац“

По трет пат за време на владеењето на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ќе бидат одржани одвоени комеморации за жртвите во концентрациониот логор „Јасеновац“. Државната...

Вучиќ: Србија денес е најсилна

Претседателот на Србија испрати порака до лидерите на опозициските партии и, како што рече, нема да разговара со фашисти Доволно уништивте и разоривте, доста беше...