Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24607)

Основана фондација „Милан Младеновиќ“

Пријателите на легендарниот гитарист, композитор, поет и лидер на групата „Екатерина Велика“, основаа фондација „Милан Младеновиќ“. Членови на управниот одбор се: Зоран Костиќ-Цане, Миливое...

Симона Поповска со видеоприказна за баладата „Сама“

Пејачката Симона Поповска деновиве е актуелна со видеоприказната за нејзината балада „Сама“ зад која стои авторскиот тим: Иле Спасев, музика и аранжман, и Даниела...

Ромското живеење преку 150 фотографии

По повод Светскиот ден на Ромите, 8 април, здружението за развој и интеграција на младите Роми „Преродба“ од Кичево подготви богата изложба на фотографии...

Војче Китаноски ќе претстави две нови книги

Во Домот на АРМ, на 15 април со почеток во 20 часот нашиот познат хуморист и имитатор Војче Китаноски ќе ги претстави своите книги:...

Добредојден е проектот за редовен трамвајски систем во Скопје

Еден од важните аспекти од концептот за т.н. паметен град е да се инвестира во јавниот транспорт. Денешните паметни решенија овозможуваат оптимизирање на различни...

Ципрас разгледува опција за предвремени избори

Премиерот на Грција Алексис Ципрас повторно ја разгледува опцијата за предвремени парламентарни избори, пишуваат грчките весници. Според актуелните анкети, опозициската Нова демократија е во силна...

РС формира резервен состав на полицијата

Партијата за демократска акција ги предупреди властите на Република Српска за можните последици што би произлегле од најавата за формирање резервен состав на ентитетска...

Нема професори по физика, математика…

Училиштата во Хрватска сѐ потешко доаѓаат до професори по физика, математика, хемија и информатика. На бироата за вработување во оваа земја има најмногу невработени...

Шпионска афера ги наруши односите меѓу Загреб и Љубљана

Премиерот на Словенија Марјан Шарец за вчера попладне закажа итна седница на словенечкиот совет за национална безбедност поради недозволено дејствување на хрватската агенција за...

Анѓушев: Се отвораат вратите за инвестиции во енергетскиот сектор

Со донесувањето на новиот закон за енергетика на нашата држава широко ѝ се отвораат вратите за нови инвестиции во енергетскиот сектор, особено за производство...