Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24604)

Фестивал на Младинскиот совет на американската амбасада

Фестивалот насловен „Младински фестивал“ на Младинскиот совет на Амбасадата на САД во Македонија ќе се одржи в недела, со почеток во 12 часот, во...

Рокенролот е музика на нашата младост

Кога од перверзивните рифови и бинарните ритми на урбаниот блуз, од буги-вуги тактот и профаните деривативи на религиозната музика, блузот и ритам и блуз-музиката,...

Промоција на романот „Дева Марија и по вторпат искушена“

Романот „Дева Марија и по вторпат искушена“ на плодната кичевска прозаистка и поетеса Маја Ристески-Арминоска ќе биде промовиран денеска, во 16 часот, во малата...

„Џезилка“ на Ренџов ќе прозвучи од врвот на Водно

„Дојдете на 13 април, во 12 часот, на врвот на Водно за да дишете чист македонски џез“, поканува познатиот македонски музичар Петар Ренџов. Тој постојано...

Прв меѓународен фестивал на литература за деца

За време на одржувањето на годинашниот Меѓународен саем на книгата во Скопје, во салата „Борис Трајковски“ од 8 до 12 мај, ќе се одржи...

Донесовме гости од „Дримворкс“ и од „Сони пикчрс“

Стефан Митров, организатор на конференцијата за компјутерска графика и анимација Младинскиот културен центар минатиот викенд беше домаќин на „М3 Конференција“ - првата организирана конференција за...

„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

Фестивалот на европски долгометражен документарен филм „Седум величествени“ во Белград, на 9 април, ќе биде отворен со проекција на победникот на престижниот фестивал „Санденс“,...

Македонска праизведба на „Злосторство на 21 век“ од Едвард Бонд

Жестоката драма на Едвард Бонд претставува голем предизвик за секој театар што не сака да му понуди на гледачот само разонода и илузија, вели...

„Грац се среќава со Скопје“ ги отвора „Деновите на македонската музика“

По претставувањето во Грац на 4 април, реномираниот австриски ансамбл ќе ги презентира возбудливите текови и убавината на денешната современа музика и на „Деновите...

Излезе е-збирката „Дланковод“

Здружението „Контекст - Струмица“ и членовите на „Школа за поезија“, која е дел од Светската унија на поети, го пуштија во дигиталниот свет седмото...