Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24600)

ЛШ со неколку дебитанти, како Гетафе, Ајнтрахт, Истанбул…?

Според пласманот на табелите во домашните првенства до 31 март, директно место во ЛШ немаат обезбедено, меѓу другите, Ајакс, Порто, Валенсија, Севилја, Арсенал, Челси,...

Санчо ги предводи најталентираните фудбалери тинејџери

Престижната интернет-страница „Гол“ (goal.com) објави листа со 50 најперспективни светски фудбалери, водејќи се според бројот на настапите за првиот тим, потенцијалот и вкупните спортски,...

Вардар против Мешков на пат кон петтата круна во Регионалната лига

Ракометарите на македонскиот првак Вардар ќе се обидат петти пат да стигнат до победничкиот трофеј во Регионалната лига (РЛ), чиј фајналфор-турнир се игра денеска...

Продолжува младинската ракометна доминација на Металург

Горди сме на оваа генерација млади ракометари, кои преку својата игра на теренот во целост ја отсликаа развојната стратегија на Металург, изјави Раде Стојановиќ,...

Книгата „Татковината во детските срца“ ќе го почне своето патување

ДЕНЕСКА ВО 12 ЧАСОТ ВО ДОМОТ НА КУЛТУРАТА „КОЧО РАЦИН“ ВО СКОПЈЕ Денеска, кога се одбележува Светскиот ден на литературата за деца, уште една книга...

За еден Душан и за долнодупенските пчели

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Со песните на Добрица Ериќ ќе растат уште многу деца

Нѐ напушти Добрица Ериќ (1936 - 2019), еден од најистакнатите српски, но и балкански поети за деца, со чии песни израснаа многу генерации. Првата...

Бонбонче – во жолто картонче

Има ли дворови било училишни, било наши по нив да шетаат - жирафи? Има, Веќе подвизи мали, по училишни приредби фестивали и маскенбали. Се поздравуваш со сосетче од погорниот кат. Ти мавтам жирафче со издолжен врат. Бонбонче во...

Три први места за малите балерини од студиото „Арт балет“

Освен првите награди, Антонија Атанасова, Зорица Тасевска и Нина Димитриоска, освоија и едно второ и едно трето место Балетското студио „Арт балет“ од Скопје, под...

Со едукативна работилница одбележен Светскиот ден на оралното здравје

На интересен и забавен начин стоматолошката ординација „Д-р Сашо Стоев“ од Охрид го одбележи 20 март, Светскиот ден на оралното здравје. Веќе традиционално, неколку...