8.9 C
Skopje
29.3.2020 - 11:24

Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24600)

Во Македонија најмногу се пости

Резултатите од истражувањата покажуваат висок процент на православни верници во Македонија што постат и оваа бројка е поголема отколку онаа што ја покажуваат анкетите...

Ципрас во Македонија за спас на својот рејтинг

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска пристигнува во официјална посета на Македонија. Според најавата, се очекува Ципрас да пристигне изутринава на меѓународниот аеродром „Скопје“ во присуство...

На нероден Петко, капа му кројат

Изминатиот период во политичките кругови големо внимание му се посветуваше на прашањето за цензусот со сите негови подваријанти. Па, така, се јавија толкувања дека...

Римскиот пат ја крепи македонската историја

#РаскажиНиЗаМакедонија Виа Егнација Трасата на Виа Егнација започнувала од Албанија, поточно од Драч, а завршувала во Цариград, денешен Истанбул, минувајќи низ Македонија и северниот дел од...

Зеленски против Порошенко во вториот изборен круг во Украина

Комичарот без ниту еден ден политичко искуство, Володимир Зеленски, освои најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори завчера во Украина. Зеленски доби поддршка...

Ердоган ја загуби Анкара, Истанбул следен?

Иако на државно ниво, владејачката партија освои над 51 отсто од гласовите, поразот во Анкара и најавеното фијаско во Истанбул претставуваат голем удар за...

Маски, првоаприлска забава и шеги

Принцези, кралици, индијанки, пиленца, глувчиња, колачиња, беа само некои од омилените маски на девојчињата, додека момчињата повеќе беа спајдермени, бетмени, ѓаволи и што ли...

Заканата од качачките банди фрли нова светлина на етничкиот соживот

Идентификувани безобѕирните разбојници во Струшко Локалните жители недвосмислено сакаа да ги истакнат заложбите и храброста на неколку припадници на приватната агенција за обезбедување „Питон“, кои...

Наjдобрите лични безбедносни возила

Некои од најдобрите автомобили што се отпорни на куршуми а удобни Сите што се загрижени за својата безбедност при возењето избираат блиндирани автомобили. Има автомобилски...

Етичко постење или мрсење во кампањата

Овие избори се поклопуваат со велигденските пости, што е одлична можност да се види колку претставниците на политичките партии и нивните челници, а секако...