Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24594)

ЕУ истражува што јадат македонските деца

Во истражувањето за навиките во исхраната е вклучен и Институтот за јавно здравје, при што ќе бидат опфатени 270 домаќинства Агенцијата за храна и ветеринарство,...

Од први април се укинува паушалот за парно

Претставници од Регулаторната комисија за енергетика рекоа дека конечно од први април проблемот со паушалот за топлинска енергија ќе биде решен во полза на...

Нови тензии околу Голанската Висорамнина

Американскиот претседател Доналд Трамп се очекуваше вчера да го потпише указот за признавањето на суверенитетот на Израел над Голанската Висорамнина во текот на посетата...

Руски војници и повеќе тони опрема пристигнаа во Венецуела

Околу сто руски војници и 35 тони воена опрема пристигнале во главниот град на Венецуела. На аеродромот во Каракас слетале два руски авиона, воено-транспортниот...

Шансите за импичмент сведени на нула

Специјалниот обвинител Роберт Милер потврди дека нема докази оти Трамп соработувал со непријателска странска земја, Русија, за да дојде на власт. Извештајот на Милер,...

Дали и годинава ќе нѐ јадат комарците?

Лани доцнеше дезинсекцијата, а и годинава останува да се види Претходната година не беше пријатна за жителите на Скопје поради големиот број комарци, за што...

Старото оружје може скапо да нѐ чини

Според воените аналитичари, процесот за уништување на старото оружје е многу скап, па поисплатливо е тоа да се донира отколку да се уништи. Дали...

Кое мото ќе завергла, а кое ќе заринка?

Комуниколозите ги анализираат слоганите на претседателските кандидати На секоја кампања ѝ се потребни три едноставни комуникациски техники, а тие се порака, аргументи што ја поддржуваат...

Класичните автомобили преродени како електрични возила

Зборот преродба во автомобилската индустрија често се користи, но недоволно се разјаснува. Кога се користи зборот преродба во конотација на електричните автомобили често се...