Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24594)

Балетската претстава „Рајмонда“ во МОБ

Балетската претстава „Рајмонда“ од Александар Глазунов ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет. „Рајмонда“ е балет во два чина....

„Тим-прес“ од Загреб објави четири романи на Луан Старова

Издавачкиот центар „Тим-прес“ од Загреб, во еден том ги објави романите „Времето на козите“ и „Враќањето на козите“ на Луан Старова. Култниот роман на...

Обработени 549 антички монети од Вардарски Рид

Од вкупниот број прибрани монети, како што напоменува авторот на монографијата „Античките монети од Вардарски Рид“, Бобан Хусеновски, извесен дел сѐ уште е во...

Венко Андоновски во белградска „Лагуна“

Деновиве, белградскиот издавач „Лагуна“ го објави во ексклузивно издание романот „Папокот на светот“ од Венко Андоновски на српски јазик. „Лагуна“ на корицата од книгата го...

Поскапуваат недвижностите во Атина и во Солун

Во 2018 година имаше најголемо поскапување на објектите за домување во Грција. Просечниот пораст за старите станови, изградени пред пет години, изнесува девет отсто,...

„Комерсант“: Белград го коригира погледот за НАТО-бомбардирањето

Првпат по бомбардирањето на Југославија во 1999 година, највисокото раководство на Србија го коригира својот поглед кон настаните од пред 20 години, оценува московскиот...

Расте бројот на жени зависници од коцкање

Мажите во Босна и Херцеговина најмногу се зависни од спортското обложување, а жените претпочитаат да играат бинго Во Босна и Херцеговина продолжува трендот на зголемување...

Извозот во Русија бележи постојан пораст

Македонската економија во првите месеци годинава бележи зголемување на извозот на пазарот во Русија за 41 процент. Притоа само кај земјоделските и прехранбените производи...

И неказнувањето ги разгорува огновите

Речиси со сигурност може да се каже дека во сите случаи на опожарување на отворено предизвикувач е човекот. Казните од 200 евра за палење...

Средношколец развива дрон што ќе гасне пожари во висококатниците

Марко Лазетиќ и неговите соученици Миро Зиноски и Стефан Стојановски, од скопската гимназија „Георги Димитров“, беа наградени од Фондот за иновации за изработка на...