Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24593)

Диви таксисти има колку што има легални

Скопје има најмалку 5.000 такси-возила, нешто повеќе од половина од нив се нелиценцирани Изминатиов период Асоцијацијата на легални такси-превозници постојано го изнесува проблемот со кој...

Растегливоста на правилата доби примат над консензусот

Исказот на Доналд Трамп за членство на Бразил во НАТО предизвика лавина критики: дека претседателот на САД не знае како функционира сојузот, дека Бразил...

Животински видови што исчезнаа во 2018 година!

Една студија објавена во научното списание „Сајанс адвенс“ открива дека веќе влеговме во шестата историска ера на масовно истребување на животинските видови Како директна последица...

Западнобалканскиот контролиран хаос и „планот“ за излез од него

Неколку кризни ситуации со повеќеслоен карактер што се случија во регионот сосема јасно укажуваат дека Западен Балкан минува низ нестабилна политичка година. Граѓаните што...

Планица – место што го запира здивот

Горан Манчевски наш известувач од Планица Лулката на скијачките летови, леталницата во долината на рекордите, дело на браќата Владо и Јанез Горишек, викендов беше претесна да...

Парондо: Сѐ што се договоривме, ракометарите испочитуваа

Деветте гола предност во корист на црвено-црните (27-18), доволно говорат што всушност се случуваше на првиот осминафинален натпревар во ЛШ во Загреб Ракометарите на Вардар...

Брестовац: Бодовите се најбитни

Ракометарите на Металург потешко од очекуваното стигнаа до првите плејоф-бодови во завршницата од машката Суперлига, победувајќи го составот на Пелистер со 28-26 (11-14). Избраниците...

Само шестмина европски прваци славеле и кога биле водечки по петтото...

Тоа им успеало на Русите Владимир Поткин, Алексеј Мотилев, Ернесто Инаркиев, Украинецот Алексеј Моисенко, Хрватот Иван Шариќ и Германецот Дитер-Ливиу Нисепеану, кој тогаш настапуваше...

Италија не знае за пораз на домашен терен

Италија ја совлада Финска со 2-0 по што и натаму останува непобедена на домашен терен во 21 век, со ефект од 36 победи и...

Фудбалер во најдобрата вардарова единаесетка

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ (1) Јовановски 16 години беше член за нашиот најпопуларен фудбалски клуб и за него беше резервиран дресот со бројот два. Имаше меѓународна кариера...