Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24593)

Тензии поради нови бегалски кампови

Жителите на Мало Трново минатата недела најавија протести, поради најавите за изградба на камп за бегалци на територијата на поранешната касарна во близината на...

Операциите за промена на полот на државна сметка

Трошоците за операција за промена на полот за тарнсродовите лица во иднина ќе бидат покриени во целост од Фондот за здравствено осигурување на Црна...

Формираат цркви за да добијат пензија

Во последните неколку години има зголемување на барањата за формирање цркви и верски заедници во Србија За да се регистрира нова верска заедница во Србија...

Народната банка со серија активности ја одбележува Глобалната недела на парите

Народна банка по повод Глобалната недела на парите, која почнува од денеска, ќе реализира активности за јакнење на свеста за потребата од поголема финансиска...

Ивановска: Ќе следиме дали администрацијата тера кампања во работно време

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа истакна дека знаејќи дека се злоупотребуваат вработените во јавната администрација, тие...

Викендов активни повеќе пожари низ државата

Повеќе пожари беа активни викендов низ Македонија, а најкритично беше во саботата навечер, кога беснееше голем пожар во близината на Манастирец, општина Росоман. Таму огнените...

И младите тонат во сиромаштија

Тешкотиите на младите да преминат брзо од училиште кон работа главно се должат на јазот што се јавува помеѓу вештините што ги имаат тие...

Сериозни обвинувања за дискриминација, уцени и закани

Релациите меѓу актуелната влада и ИВЗ веќе подолг период се затегнати, а ескалираа по одлуката за стопирање на реконструкцијата на Алипашината џамија во Охрид...

Демократите бараат големи реформи на американскиот капитализам

Демократските претседателски кандидати повикуваат на измени на начинот на кој функционира капитализмот во САД, за да биде праведен за сите Американци Повеќето демократски кандидати за...