Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24593)

Каратистите подготвени за нови европски медали

Најголеми адути за освојување медал на ЕП во Гвадалахара се актуелниот европски првак Емил Павлов, Берат Јакупи и Жарко Арсовски Македонија на 54-то Европско првенство...

Лош човек, а добра држава

Слушнете околу себе: или повишени, или рамнодушни интонации, и ништо помеѓу нив. Или агресија, или рамнодушен очај. Гимназијалците зборуваат со повишен, агресивен тон и...

Сите песни на концертот Лозано ги испеа со публиката

По енергичниот почеток со „Километри“ се нижеа познатите хитови, а повеќето песни Влатко Лозаноски ги продолжуваше само за да може повторно да ја слушне...

„Трите писма од Сараево“ на Бреговиќ прочитани и во Скопје

Трите концерти за виолина, отсвирени од Гершон Лејзерсон од Израел, Зиед Зуари од Тунис и од Мирјана Нешковиќ од Србија, ја пренесуваат универзалната пораката...

„Моден викенд“ со 28 дизајнери и со брендови од Европа

Традиционално со нови колекции и ревии ќе се претстават како млади и перспективни имиња така и етаблирани ѕвезди од државата и од регионот Изложбен салон...

Мице Јанкуловски добитник на престижната награда „лоренцо ил мањифико“

Оваа награда е признание за неговата 50-годишна уметничка кариера посветена на истражување и продукција на цртежи, слики, сатирични дела на стакло, анимација. Тој изложувал...

„Калеидоскоп“ – изложба на плакати на графички дизајнерки

Во галеријата на Народниот музеј во Свети Николе е во тек изложбата „Калеидоскоп“, патувачки музејски концепт во рамките на „МузеумЛинк“ -авторскиот проект на Јасминка...

Новиот театар во Прилеп ќе почне да се гради во 2020...

Во наредните три-четири години се очекува Прилеп да добие нов театар. До крајот на годинава треба да биде готов главниот проект, а од 2020...

Верица Ацеска со нова книга

Промоција на книгата „19“ од авторката Верица Ацеска ќе се одржи вечерва, во 19.30 часот, во МКЦ-клуб и ресторан. Промоторка е Ана Стојаноска, која...

Промоција на книгата „Разговори за нас“ од Катерина Богоева

Промоција на книгата „Разговори за нас“ од Катерина Богоева ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во фоајето на киното „Фросина“, во Младинскиот културен...